25.03.2016/10:05

Tesco odkłada w czasie rozmowy ze związkowcami o podwyżkach pensji

Sieć Tesco deklaruje gotowość do przyznania podwyżek swoim pracownikom, ale równocześnie zdecydowała się powstrzymać przed podwyższeniem pensji, dopóki nie pozna kształtu przygotowywanego przez rząd "podatku handlowego".

Przypomnijmy, osoby zatrudnione w Tesco domagają się podwyżki wynagrodzeń o 200 zł brutto dla pracowników podstawowych oraz kierowników stoisk i ich zastępców. Na początku marca związkowcy zrzeszeni w NSZZ "Solidarność" napisali list w tej sprawie do prezesa Tesco, Davida Morrisa. Pracownicy chcieliby, aby wyższa pensja obowiązywała od 1 lipca br.

Oprócz tego członkowie związku zawodowego domagają się wprowadzenia premii frekwencyjnej w wysokości 150 zł brutto. Miałaby ona być uzależniona od 100 proc. obecności w pracy. Związkowcy zastrzegają jednak, że chcą, aby dni wolne wynikające z kodeksu pracy, takie jak urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie czy prawo do odbioru dwóch dni wolnego w celu opieki nad dzieckiem, nie były uwzględniane przy wyliczaniu frekwencji.

Kolejny postulat "Solidarności" to wprowadzenie tzw. nagrody jubileuszowej. Miałaby ona być przyznawana za przepracowanie 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35 i 40 lat pracy. Nagroda jubileuszowa polegałaby na wypłacie w wysokości od 50 proc. do 400 proc. (w zależności od stażu pracy) podstawowego wynagrodzenia brutto.

17 marca związkowcy otrzymali odpowiedź na swój list. Firma zapewnia w nim, że "inwestycja w płace jest [jej] intencją". Tesco zadeklarowało jednak, że będzie mogło przystąpić do dyskusji na temat wysokości wzrostu płac dopiero po ogłoszeniu przez rząd zasad opodatkowania obrotów handlowych oraz po zdiagnozowaniu wpływu "podatku handlowego" na finanse firmy.

Źródło: solidarnosc-tesco.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.