23.08.2016/00:08

Tesco rezygnuje z prowadzenia biznesu optycznego w Polsce

Działy „Optyk”, które sieć Tesco prowadziła w 14 hipermarketach sieci w Polsce zostaną przekazane spółce MLV 109. Decyzja w tej sprawie już zapadła.

Przejęcie przez firmę MLV 109 „salonów” optycznych od Tesco zaplanowane jest w terminie 3 października do 14 października 2016 roku.

Przedstawiciele Tesco podkreślają, że przekazanie tej części biznesu firmie specjalistycznej, pozwoli sieci, skupić się na podstawach naszej detalicznej działalności, a jednocześnie zapewni klientom profesjonalne usługi w działach optycznych pod szyldem nowej firmy, znajdujących się na terenie Hipermarketów Tesco.

Zmiana będzie dotyczyła stoisk Optyk w lokalizacjach:

1. Bielsko-Biała, ul. Warszawska 180

2. Częstochowa, ul. Drogowców 43

3. Gliwice, ul. Łabędzka 26

4. Katowice, ul. Chorzowska 107

5. Leszno, ul. Poznańska 3

6. Lublin, ul. Orkana 4

7. Łódź Bałuty, ul. Pojezierska 93

8. Nowy Sącz, ul. Prażmowskiego 11

9. Ostrów Wielkopolski, ul. Kaliska 120

10.Poznań, ul. Serbska 7

11.Rzeszów, ul. Powstańców Warszawy 13

12.Suwałki, ul. Kościuszki 103

13.Wrocław, ul. Czekoladowa 11

14.Zielona Góra, ul. Energetyków 2A

Co te zmiany oznaczają dla pracowników Tesco zatrudnionych dotychczas w działach „Optyk”? Wraz z przekazaniem stoisk optycznych nastąpi w stosunku do zatrudnionych tam pracowników przejście zakładu pracy w rozumieniu art. 231 kodeksu pracy. Powyższe przejście oznacza następujące skutki dla pracowników przejmowanej części zakładu:

a) w sferze prawnej: pracodawca przejmujący stanie się automatycznie stroną istniejących stosunków pracy i zastąpi dotychczasowego pracodawcę, jednak pracownik w okresie 2 miesięcy liczonych od przejścia części zakładu pracy ma prawo na podstawie art. 23¹ par. 4 kodeksu pracy rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia, za 7 dniowym uprzedzeniem.

b) w sferze ekonomicznej : za zobowiązania wynikające ze stosunków pracy, powstałych przed przejściem zakładu na podmiot przejmujący dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

c) w sferze socjalnej: Tesco (Polska) sp. z o.o. przekaże pracodawcy przejmującemu środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w części przypadającej na liczbę przejmowanych pracowników (kwota zostanie odpowiednio skorygowana o należności i zobowiązania tego funduszu, według stanu na ostatni dzień miesiąca, w którym następuje przejście).

W związku z przejściem części zakładu pracy, pracodawca przejmujący zamierza prowadzić działalność w dotychczasowym zakresie.

Jeśli ten artykuł był interesujący zapisz się na codzienny, darmowy newsletter portalu wiadomoscihandlowe.pl. Bądź na bieżąco! Wystarczy kliknąć ten link i wpisać swój adres e-mail!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.