08.09.2016/07:46

Tesco spotkało się z 1500 dostawcami z Europy Centralnej

7 września w Krakowie odbyła się Europejska Konferencja Dostawców Tesco. Spotkanie zgromadziło 1500 dostawców brytyjskiego dystrybutora z Europy Środkowej. Tesco zapowiada, że chce wzmocnić współpracę z polskimi dostawcami.

Jamie Walker, dyrektor ds. produktów Tesco na Europę Środkową w trakcie spotkania z dostawcami zadeklarował większe wsparcie dla polskich producentów i  wzmocnienie swoich relacji  z dostawcami. Firma koncentruje się na mniejszych partnerach handlowych, którzy będą mogli skorzystać ze skróconych terminów płatności.

- Jesteśmy świadomi tego, że za każdym produktem jaki sprzedajemy, stoją firmy i ludzie, którzy z nami współpracują. W łańcuchu dostaw produktów do klientów, każde ogniwo ma ogromne znaczenie. Chcemy dawać klientom produkty najwyższej jakości, budując przy tym długofalowe relacje z naszymi dostawcami – dzięki temu możemy wspólnie korzystać z owoców naszej pracy – powiedział Jamie Walker.

- Częścią tej zmiany jest upraszczanie naszej pracy z dostawcami  – mam zatem ogromną przyjemność poinformować o wprowadzeniu krótszych, 14-dniowych terminów płatności dla naszych najmniejszych dostawców – dodaje Jamie Walker. W Polsce termin zapłaty w transakcjach handlowych to 30 dni – Tesco skraca okres oczekiwania na zapłatę o ponad połowę.

Skrócone terminy płatności (14 dni zamiast wymaganych przez przepisy prawa 30 dni) mają na celu wsparcie działalności mniejszych kontrahentów Tesco. Będą obowiązywały od 1 października. Zmiana dotyczy wszystkich dostawców Tesco w Europie, których obroty z siecią sklepów nie przekraczają 25 tys. funtów (ok 144 tys. zł) rocznie. Z 14-dniowych terminów płatności skorzysta niemal 1000 dostawców firmy w Europie Środkowej, w tym 290 polskich przedsiębiorstw.

- Współpracujemy z Tesco od kilkunastu lat, dostarczając pieczywo i lody do sklepów w Poznaniu i regionie. Doceniamy inicjatywę naszego partnera handlowego w kwestii znacznego skrócenia terminów płatności – mówi Krzysztof Malewski, wiceprezes Spółdzielni Piekarsko – Ciastkarskiej „Fawor”.

Dla zwiększenia transparentności i uproszczenia relacji, Tesco wprowadza również ustandaryzowane terminy płatności dla średnich i dużych przedsiębiorców. W Europie wynosić one będą 30 dni dla dostawców suchej żywności, średnio 45 dni dla produktów niespożywczych i 60 dni dla artykułów przemysłowych. W Polsce, ze względu na lokalne przepisy prawa, terminy płatności wynoszą i nadal będą wynosić 30 dni dla dostawców wszystkich kategorii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.