27.01.2017/09:15

Tesco stanie się hurtownikiem! Przejmuje firmę Booker za 4,4 mld euro

Grupa Tesco poinformowała, że przejmie firmę Booker - największego hurtownika spożywczego działającego na rynku Wielkiej Brytanii. W ten sposób sieć hipermarketów i supermarketów wejdzie w zupełnie nowy obszar handlowej działalności. Za Bookera Tesco zapłaci 3,7 mld funtów, czyli ok. 4,4 mld euro.

Zgodę na transakcję będzie jeszcze musiał wydać brytyjski organ antymonopolowy. Tesco spodziewa się domknięcia przejęcia firmy Booker pod koniec 2017 r., bądź najpóźniej na początku 2018 r.

Booker na brytyjskim rynku obecny jest od 1835 roku. Przychody grupy w 2015 r. wyniosły ponad 4,75 mld funtów, natomiast zysk netto we wspomnianym roku ukształtował się na poziomie 117,7 mln funtów. Booker zatrudnia ok. 13 tys. pracowników (dane z marca 2014 r.).

Oprócz 173 hurtowni cash&carry (w tym 30 hurtowni przejętych od Makro w 2012 r.), Booker jest operatorem ponad 2,4 tys. sklepów convenience działających pod szyldem Premier. Sieć sklepów osiedlowych założona została w 1994 r.

Przejęcie Bookera ma pomóc Tesco w walce o obronę udziałów w brytyjskim rynku handlowym. W ostatnich latach sieć hiper- i supermarketów coraz mocniej odczuwała konkurencję ze strony szybko rozwijających się w Wielkiej Brytanii sieci dyskontowych takich jak Aldi i Lidl.

- Połączenie z Bookerem zwiększy możliwości rozwoju Tesco poprzez stworzenie największego biznesu spożywczego w Wielkiej Brytanii, łączącego wiedzę z zakresu handlu detalicznego, handlu hurtowego, łańcucha dostaw oraz świata cyfrowego - komentuje transakcję Dave Lewis, prezes Grupy Tesco.

Synergie po przejęciu Bookera mają pozwolić Tesco na generowanie - po trzech latach - oszczędności rzędu minimum 200 mln funtów rocznie. Tesco liczy także na obcięcie o 175 mln funtów kosztów generowanych w obszarze dystrybucji.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.