02.10.2013/09:46

Tesco także przegrało z fiskusem ws. stawki VAT na żywność

Tesco przegrało w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA) spór o opodatkowanie artykułów spożywczych niższą stawką VAT – podaje PAP.

Sieć toczyła spór z Izbą Skarbową w Katowicach, bo chciała do wszystkich sprzedawanych artykułów spożywczych stosować obniżoną stawkę VAT (8 proc. lub 5 proc.), zamiast stawki podstawowej 23 proc. Sieć twierdziła, że Polska w niewłaściwy sposób przyjęła unijną dyrektywę w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, wskazując na załącznik nr 3 do dyrektywy, mówiący, że niższą stawką opodatkowane są „środki spożywcze (łącznie z napojami, ale z wyłączeniem napojów alkoholowych) przeznaczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta”. Z kolei izba skarbowa twierdziła, że załącznik nie nakazuje stosowania obniżonych stawek VAT do wszystkich produktów spożywczych, a tylko daje taką możliwość. Tesco zaskarżyło interpretację katowickiej skarbówki do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ale ten oddalił skargę. Przypomnijmy, w lipcu NSA wydał podobne dwa wyroki oddalając skargi kasacyjne Delikatesów Alma.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.