09.01.2020/09:06

Tesco z dwucyfrowymi spadkami sprzedaży w Europie Centralnej! Polska ciągnie wyniki w dół

Sprzedaż sieci Tesco w Europie Centralnej w trzecim kwartale roku fiskalnego (13 tygodni zakończonych 23 listopada 2019 r.) spadła o 11 proc. w ujęciu like-for-like (sprzedaż porównywalna) i aż o 14,2 proc. przy stałych kursach wymiany walut.

W okresie bożonarodzeniowym (sześć tygodni zakończonych 4 stycznia 2020 r.) Tesco zanotowało w naszym regionie spadek sprzedaży porównywalnej o 9,1 proc. Przy stałych kursach wymiany walut, przychody w Europie Centralnej obniżyły się o 12,8 proc.

- Nasze wyniki sprzedażowe w Europie Centralnej są odbiciem trwającej, znacznej transformacji biznesu, fundamentalnej zmiany podejścia w Polsce oraz modyfikacji rozmiaru, uproszczenia i poprawy znaczenia naszego biznesu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech - komentuje Dave Lewis, wkrótce ustępujący ze stanowiska prezes Grupy Tesco.

Jak dodaje, restrukturyzacja biznesu w Polsce miała największy wpływ na wyniki sprzedażowe w Europie Centralnej. Po wyłączeniu Polski, sprzedaż w regionie spadła w okresie pełnych 19 tygodni (trzeci kwartał plus okres świąteczny) o 3,7 proc. Jak podkreśla Dave Lewis, za 3 proc. spadku odpowiadają zamknięcia sklepów, zmiana ich powierzchni oraz "poprawa miksu asortymentowego".

- Kontynuowaliśmy wzmacnianie naszej oferty dla klientów, wliczając w to poprawioną dostępność produktów oraz bardziej odpowiednią ofertę produktów sezonowych - tłumaczy Lewis.

Lepiej niż w Europie Centralnej wypadła sprzedaż Tesco w rodzimej Wielkiej Brytanii. W okresie świątecznym sprzedaż w UK poprawiła się o 0,1 proc. w ujęciu LfL, a przy stałych kursach wymiany walut pozostała na niezmienionym poziomie. Z kolei w trzecim kwartale sprzedaż porównywalna w Wielkiej Brytanii spadła o 0,4 proc. Przy stałych kursach wymiany walut, sprzedaż w omawianym kwartale obniżyła się o 0,5 proc.

W okresie 19 tygodni uwzględniających zarówno trzeci kwartał roku fiskalnego, jak i okres świąteczny, przychody ze sprzedaży Tesco w UK ukształtowały się na poziomie 13,7 mld funtów. Dla porównania, w Europie Centralnej było to ok. 1,93 mld funtów.

Cała Grupa Tesco odnotowała przychody rzędu 21,03 mld funtów., przy spadku sprzedaży LfL o 0,9 proc. w całym okresie 19 tygodni. Sprzedaż grupy przy stałych kursach walut zmalała o 1,5 proc.

W najnowszym raporcie Tesco zaprezentowane zostały jedynie wyniki sprzedażowe. Zabrakło natomiast informacji o zyskach sieci wygenerowanych na poszczególnych rynkach.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • George z Australii 13.01.2020

  Panie kochany , tak to jest jak się myśli tylko o kosztach a nie jak sprzedawać więcej ! Tesco jest skończone z takimi ludźmi przy sterach .

 • iftfiyfi 10.01.2020

  Wchodze do TESCO, robie zakupy, podcodze z koszykiem do kas. Jest 40 kas, ale tylko 3 otwarte, wobec czego kolejka na 20 osbób. Odstawiam koszym gdzie popadnie i wychodzi, ide do LIDLA, tam stanie nie jest długie. I tak juz kila razy.

 • iwona 10.01.2020

  Już kilka lat temu trzeba było wymienić zarząd Tesco w Polsce.... Jakoś wszystkie sieci sobie radzą tylko nie oni. Elekroniczne cenówki sprowadzone do Polski po tym jak nie sprawdziły się w innych krajach, dodkatowi ludzie zatrudnieni do ich instalacji-kasa....(fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum) redukcje asortymentu, totalne wyprzedaże kosztujące spólkę forunę-kolejna kasa... Teraz, kiedy już za późno-powrót asortymentu wycofanego ze sprzedaży bo klienci pytają-nikt z zarządu i osób decydujących o tym za to nie odpowiedział. To są w skali Polski kolosalne pieniądze!

 • Analityk 10.01.2020

  (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum) Czas uciekać

 • Handlowiec 09.01.2020

  Jak może nie być spadku jak już nie ma ciast świeżych, ryb na wagę, wyboru warzyw i owoców, przez zmianę powierzchni.

 • Ryba 09.01.2020

  Wkurzają mnie te brednie Levisa. On nie powinien ustąpić, jego powinni wywalić...
  Jak można tak zarządzać globalną marką?!
  Tesco w PL to dramat, szczególnie w obiektach własnych. Mnie bardziej interesuje, co ma do powiedzenia pan Rzecznik..
  Nie sądzę, żeby rozmowy nt. Cienistej w Gdańsku prowadził Levis, więc z pewnością on powinien wiedzieć, czy są prowadzone rozmowy o innych obiektach.
  Challange dla WH?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.