21.11.2019/08:57

Tesco żegna się z Polską. Wśród chętnych na zakup sklepów fundusze i sieci handlowe [TYLKO U NAS]

Pod koniec października w reprezentującym brytyjskie Tesco banku inwestycyjnym Barclays złożone zostały oferty na zakup spółki Tesco Polska, która zarządza w naszym kraju siecią niemal 350 supermarketów i hipermarketów kompaktowych – dowiedział się nieoficjalnie portal wiadomoscihandlowe.pl. To już kolejne podejście brytyjskiego operatora do sprzedaży aktywów w Polsce.

Według informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, proces sprzedaży rozpoczął się stosunkowo niedawno, bo we wrześniu br. Impulsem do przyspieszenia procesu miało być to, że mimo bardzo głębokich działań restrukturyzacyjnych straty spółki w Polsce nie wyhamowały. Decyzję o przyspieszeniu wyjścia z polskiego rynku i ponownej próbie sprzedaży aktywów firmy podjęto latem tego roku.

W całym ubiegłym roku fiskalnym Tesco wygenerowało w Polsce sprzedaż rzędu 10,51 mld zł, w porównaniu z 11,69 mld zł rok wcześniej. Straty netto Tesco sięgnęły 230 mln zł.

Do problemów brytyjskiej sieci w Polsce przyczyniły się m.in. zmiany trendów zakupowych - klienci odeszli od hipermarketów na rzecz mniejszych sklepów i dyskontów. Pojawiła się też ostra konkurencja ze strony sklepów dyskontowych. Nie bez znaczenia okazały się również błędne decyzje związane z centralizacją biznesu, a także zmiany w polskim prawie, w tym ograniczający liczbę dni handlowych zakaz handlu w niedziele.

Według nieoficjalnych informacji sfinalizowanie transakcji jest możliwe na koniec aktualnego roku finansowego Tesco, czyli pod koniec lutego 2020 r. Należy jednak podkreślić, że fakt uruchomienia procesu sprzedaży nie oznacza, że polskie sklepy Tesco zostaną ostatecznie sprzedane jednemu z chętnych inwestorów. Przypomnijmy, że pogłoski o wycofaniu się Tesco z Polski pojawiają się regularnie już od 4-5 lat. Zdaniem naszych źródeł brytyjska centrala Tesco przynajmniej dwa razy podchodziła do zbycia polskich aktywów. Ponoć nie było na nie chętnych lub warunki potencjalnych inwestorów nie odpowiadały oczekiwaniom brytyjskiej grupy.

Operator za każdym razem dementował informacje pojawiające się w mediach. Tym razem Tesco nie zaprzecza, ani nie potwierdza informacji dotyczących sprzedaży polskiego oddziału firmy. „Nigdy nie komentujemy plotek ani spekulacji” – napisał w odpowiedzi na pytania naszego portalu Simon Rew, szef komunikacji korporacyjnej Grupy Tesco. W podobnym tonie odpowiedział Michał Sikora, kierownik ds. komunikacji Tesco Polska, wskazując, że firma „nie komentuje spekulacji rynkowych czy medialnych”.

Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, wśród podmiotów aktualnie zainteresowanych zakupem aktywów sieci Tesco Polska są zarówno fundusze inwestycyjne, jaki i inwestorzy branżowi. Według naszych informacji od kilkunastu dni wybrani oferenci wizytują już polskie sklepy Tesco, analizując ich lokalizacje i potencjał. Należy jednak przypomnieć, ze sieć wystawiła na sprzedaż lub już sprzedała wiele najlepszych lokalizacji wielkomiejskich. Część polskich hipermarketów Tesco trafi wkrótce m.in. do sieci Kaufland i Leroy Merlin.

Dodaj komentarz

24 komentarze

 • ola 09.02.2020

  Kiedy zamkną Tesco w Mszanie Dolnej?

 • Dno 03.12.2019

  Ta firma zdycha od 2009 roku ! To wtedy zaczeli do władzy przychodzić filozofy handlu oraz następowało wyciaganie kasy z firmly dla zarzadzajacych . Debilne decyzje buta I brak krytyki na dworze Ryszarda . Kto był na nie musiał odejsc bo szlachta wiedziała lepiej !

 • Tosia123 27.11.2019

  Pracowałam w Tesco Dystrybucji a Gliwice tak złego zarządzania i pomiatanie ludźmi nigdzie nie widziałam i nie doświadczyłam. Brak kompetentnych ludzi jedyna szansa na utrzymanie pracy to było wchodzenie w tyłek dosłownie. Patologia cieszę się ,że w końcu zamykają ten syf i bałagan.

 • Paola 26.11.2019

  Ci wyżej w Tesco tak naprawdę nigdy tam nie pracowali, zamykają oczy wyobrażają sobie coś i To nakazują nie mając nawet koszty racji. Ucinaja etaty, płacą się nie zmienia, ktoś pójdzie na l4 a Ty pracujesz za Niego za siebie a jak przychodzi do bonów na święta to ten "chory" dostaje więcej poniewaz ma niższy dochód w ostatnich 3 miesiącach. Są tam osoby którym zależy i pracują za 3 nie mając wzamian a jak ktoś inny przyjdzie po 3 miesiącach z l4 to Go jeszcze glaskaja bo wow wrócił. Niema premi tzw motywacyjne i to jest ich największy błąd!

 • Ewcia421 24.11.2019

  Pracuje w Hipermarkecie kompaktowym.Po przemeblowaniu utargi w sklepie są niższe.Bezsensu było to przemeblowanie.Ale dużo promocji jest fajnych.

 • Laura 23.11.2019

  Sobota, godzina 14:20 w dużym Tesco. Kolejki do kas na 1 godzinę. Kasy czynne 3 z kasjerkami i 6 samoobsługowych. 20 stanowisk nieczynnych. Reklamy w Tv, tłumy w markecie!!!
  To jest sabotaż przeciw Tesco o podejmowany przez osoby decydujące o ilości personelu.

 • Laura 23.11.2019

  @Tosia, w którym Tesco pracujesz? Jak napiszesz gdzie pojadę i chętnie poprawię sobie humor, bo zawodowo też jestem związana z Tesco i pozytywów nie widzę. Sprzedano Fieldorfa, bo było nierentowne? buahaha
  Podaj mi przykład jakiejś inwestycji, np. w wymianę przepalonej żarówki, bo o większe nawet nie zapytam

 • Tosia332 23.11.2019

  Jestem pracownicą Tesco i powiem tak że informacje tutaj zawarte to bzdury ..Tesco niezamierza sprzedawać sklepów..Tylko zamykają nierentowne sklepy..które sprzedają i zaczną inwestować w Rentowniejsze sklepy...Moim zdaniem w Tesco jest dużo promocji niż kiedyś i gratisy przy zakupach 100 zł gratis Rafaelo albo cocolino

 • Natalka Boska 22.11.2019

  Czyli jednak angole przygotowywują się do brexitu...

 • yzy 22.11.2019

  Jeżeli Tesco chce zrobić dobre wrażenie na potencjalnych kupujących, to może lepiej niech im nie pokazują tych swoich marketów :)
  A tak na poważnie, wartość tej sieci to głównie nieruchomości - w bilansie wiszą grunty i budynki za prawie 3,5 miliarda peelenów. I to się sprzeda, kiedy i czy za jednym razem czy w kawałkach to inna sprawa. A biznes detaliczny każdy widzi jaki jest, poszczególne lokalizacje są pewnie interesujące ale nie całość

 • Aktualny 22.11.2019

  Mam nadzieje ze te smierdzace hipermarket owe śmietniki pod nazwa Tesko zniknal zupelnie z Polski. Drogo, na dzialach ryb i miesa smierdzi a pieczywo w wiekszosci przypadkow jest nastepnego dnia do wyrzucenia bo nie da sie go jesc. Tesko to mojej opinii obraz najgorszej jakosci i wysokich cen

 • Arina 22.11.2019

  To bylo do przewidzenia, Anglicy nie znaja polskiego rynku, w Angli Tesko handluje worami chipsow, batonami itp mam blisko do Tesco ale nigdy nie robilam zakupów, wieczne braki.Nie ma to jak rodzimy handel, wspierajmy naszych handlowcow to wszystko zostanie w naszym kraju.

 • Reve 22.11.2019

  Więcej kas samoobsługowych... po co ludzie?
  Po co być miłym dla klienta? Za marne grosze można być szczęśliwym? Tak tak każdy może znaleźć inną pracę . I zawsze ktoś chętny za marne grosze pójdzie do hipermarketu, często z przymusu, choćby wykarmienia dzieci..
  Brud i chamstwo, nawet Pana z ochrony...

 • Polak 22.11.2019

  Dobre sobie...zmiana trendów zakupowych, jakoś konkurencja radzi sobie doskonale również w hipermarketach. Podoili ile wlezie a teraz ewakuacja. Angol będzie zawsze Angolem. Nikt za nimi płakał nie będzie...

 • Rakieta 21.11.2019

  Tesco to sklepy które w Polsce źle się wiedzie i długo w Polsce nie będą

 • pat 21.11.2019

  To tak musiało się skończyć brak towaru i ludzi i totalna bida na półkach

 • Richie 21.11.2019

  Niestety, ale winowajcami tej sytuacji są menadżerówie wyższego szczebla i ich złe decyzje, a wystarczyło słuchać tego co mają do powiedzenia pracownicy i klienci. Ci drudzy traktowani jak zło koniecznie, a pierwsi jak tania siła robocza przez UK. Niedziele nie handlowe? Banialuki. Inne sieci dużego formatu mają się dobrze, ba, nawet planują rozwój. Za co wierchuszka miała płacone, to naprawdę nie wiadomo. Tesco zostało daleko w tyle za resztą i nie było już od dawna szans na dogonienie konkurencji.

 • Sonia 21.11.2019

  Super, niech wychodzą. Te sklepy to porażka, brudne wózki, nieprzyjemna obsługa, zgniłe i przeterminowane owoce itp.

 • Sonia 21.11.2019

  Super, niech wychodzą. Te sklepy to porażka, brudne wózki, nieprzyjemna obsługa, zgniłe i przeterminowane owoce itp.

 • Walus 21.11.2019

  Tesco robi to całe wyjście bardzo nieudolnie. Nie ma żadnej kominikacji. Nic nie wiadomo. Nie odpowiadają na najprostsze pytania. Nic nie mówią pracownikom, dostawcom i najemcom. Bardzo nieudolnie to robią.

 • 2FAN 21.11.2019

  no i gitara. Brud, syf i ubóstwo plus brak poszanowania dla pracownika

 • D 21.11.2019

  Majątki prywatne kupców z centrali zakupów zapewne mają się świetnie? ;)

 • D. 21.11.2019

  Zatrzymali sie w latach 90. a rynek poszedl dalej

 • AW 21.11.2019

  To wynik antybrytyjskiego zachowania władz Biedronki!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.