22.10.2018/11:54

To już oficjalne: Lidl wraca na Łotwę. Ruszyła budowa wielkiego centrum dystrybucyjnego

19 października odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę wielkiego centrum dystrybucyjnego w Rydze. Warta 55 mln euro inwestycja oznacza powrót niemieckiego detalisty na rynek łotewski.

W uroczystości wziął udział łotewski minister gospodarki Arvils Ašeradens, ambasador Niemiec na Łotwie Rolf Ernst Schütte oraz burmistrz Rygi Nils Ušakovs.

Radostin Roussev-Peine, szef Lidla na Litwie, zapewnił uczestników wydarzenia, że koncern ostatecznie podjął decyzję o powrocie na Łotwę. „Chcemy oferować Łotyszom towary w najlepszych cenach, a centrum logistyczne stanie się sercem sieci Lidl na Łotwie” – oświadczył uroczyście.

Zlokalizowany w Rydze obiekt będzie miał 47 tys. mkw powierzchni i będzie jednym z najnowocześniejszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie centrów logistycznych w Krajach Bałtyckich. Sama budowa obiektu pochłonie 42,5 mln euro netto, a dalsze 15 mln przeznaczonych zostanie na jego wyposażenie. Centrum ma być oddane do użytku w 2020 r.

Lidl przygotowywał się do wejścia na rynki trzech krajów bałtyckich już w 2003 r., jednak odstąpił od projektu, tłumacząc to zbyt małym potencjałem rynku. Firma sprzedała wtedy zakupione wcześniej na Łotwie nieruchomości estońskiej firmie Tallinna Kaubamaja Grupp, operatorowi supermarketów A-Selver. Jednak i ta firma wycofała się z Łotwy w związku ze światowym kryzysem gospodarczym.

Latem 2017 r. Lidl ogłosił, że jest ponownie zainteresowany rynkiem łotewskim. Budowa zaplecza logistycznego to początek realizacji nowych planów.

To kontynuacja ekspansji sieci w Krajach Bałtyckich. Od czerwca 2016 r. sieć jest obecna na Litwie. W kwietniu 2018 r. Lidl Lietuva otworzył swój 12. sklep w Wilnie i 37 na Litwie. Markety niemieckiego dyskontera są obecne w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Szawlach, Poniewieżu, Olicie, Wiłkomierzu, Ucianie oraz Mariampolu.

Rynek bałtycki ma relatywnie ograniczony potencjał. Litwa liczy obecnie niecałe 3 mln mieszkańców, Łotwa ok. 2 mln mieszkańców, a Estonia nieco ponad 1,3 mln mieszkańców.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.