19.04.2018/12:02

Top 10 największych detalistów spożywczych na świecie [RANKING]

Spośród 10 największych detalistów spożywczych świata cztery to firmy z siedzibą w Ameryce Północnej, cztery mają siedziby w Europie Zachodniej, a dwie w Azji Południowo-Wschodniej. Liderzy rynku szybko rozwijają e-commerce. Raport firmy PlanetRetail RNG.

Z najnowszej edycji raportu „Food&Beverages Sector Report” z kwietnia 2018 r., opublikowanego przez PlanetRetail RNG, wynika, że zdecydowanym liderem w handlu detalicznym artykułami spożywczymi pozostaje amerykański Walmart, który w 2017 r. wygenerował sprzedaż rzędu 497 mld dolarów, z czego 480 mld przypada na handel stacjonarny, ale już 17 mld pochodzi ze sprzedaży online. Przychody największego detalisty świata były ponad czterokrotnie wyższe niż łączne przychody następnej czwórki rankingu.

Według prognoz PlanetRetail RNG w 2022 r. obroty Walmarta wzrosną do 580 mld dolarów, z czego 30 mld pochodzić będzie z e-commerce.

Drugie miejsce w rankingu zajął francuski Carrefour z przychodami rzędu 130 mld dolarów, w tym 6 mld ze sprzedaży online. W 2022 r. sieć powinna wygenerować przychody w wysokości 169 mld dolarów, w tym 8 mld ze sprzedaży online.

Wiodący detaliści świata starają się wykorzystać globalny trend przenoszenia się handlu do sieci. Firmy aktywnie rozwijają ofertę e-commerce, zarówno poprzez rozszerzanie asortymentu dostępnego online, jak i poprzez wprowadzanie coraz lepszych opcji w zakresie odbioru zamówień. Zdaniem analityków PlanetRetail RNG w perspektywie najbliższych pięciu lat zdecydowana większość sprzedaży netto żywności będzie się odbywać w sieciach stacjonarnych. Jednak wzrost sprzedaży stacjonarnej w latach 2017-2022 wyniesie ok. 3,9 proc. CAGR. W tym samym czasie e-commerce w zakresie sprzedaży żywności będzie rosnąć znacznie dynamiczniej – osiągając średnią stopę wzrostu CAGR rzędu 9,4 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.