15.08.2020/08:55

TOP 10 wydarzeń tygodnia: Biedronka, Aldi, Dino, UOKiK, Allegro, Auchan

W mijającym tygodniu głośnym echem w polskim handlu odbiło się nałożenia kary na Biedronkę przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Interpretację przepisów dotyczących obsługi klientów bez maseczek wydało Ministerstwo Zdrowia, a Allegro przygotowuje się do debiutu na GPW.

1. Biedronka ukarana przez UOKiK karą 115 mln zł za naruszanie praw konsumentów. Problemem różnice w cenach na półce i przy kasie

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka karę w wysokości 115 milionów złotych. Cena w kasie wyższa niż umieszczona na sklepowej półce lub brak informacji o cenie produktu - zdaniem urzędu w ten sposób przez kilka lat Biedronka naruszała prawa konsumentów.

2. Klient bez maseczki nie zostanie obsłużony. Jest oficjalne stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało stanowisko, zgodnie z którym pracownik obiektu handlowego ma, na gruncie obowiązujących przepisów prawa cywilnego, możliwość odmowy dokonania sprzedaży, jeżeli klient odmówi podporządkowania się nakazowi zakrywania nos i ust. W takiej sytuacji odmowa sprzedaży będzie uzasadniona.

3. Allegro zadebiutuje na giełdzie w październiku?

Z nieoficjalnych informacji PAP Biznes wynika, że oferta publiczna i debiut spółki Allegro na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych nastąpi już w październiku bieżącego roku.

4. Dino Polska jest już wyceniane przez rynek na ponad połowę wartości Grupy Jeronimo Martins!

Akcje Dino Polska – choć od kilku dni nieco tanieją – w dłuższej prespektywie należą do najlepszych walorów na GPW. Spółka jest już wyceniana przez rynek na ponad połowę wartości Grupy Jeronimo Martins – właściciela sieci Biedronka – notowanej na giełdzie w Lizbonie.

5. Prezes UOKiK kontra producenci cukru. Pfeifer&Langen z zarzutem nadużywania przewagi kontraktowej

Prezes UOKiK postawił zarzuty spółce Pfeifer&Langen Polska, która podejrzewana jest o to, że może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobez rolników. Grozi jej kara do 3 proc. obrotu. Urząd przyjrzy się również praktykom innych producentów cukru.

6. Aldi rozwija ofertę żywności ekologicznej, wegańskiej i Fairtrade. Sieć promuje zdrowe odżywianie

Grupa Aldi Nord informuje o 190-proc. wzroście asortymentu produktów Fairtrade. Sieć deklaruje obniżenie zawartości soli, cukru i tłuszczu w produktach marek własnych, a także stawia na produkty regionalne i promocję zdrowego stylu życia. Detalista zapowiada ponadto rozszerzenie oferty produktów ekologicznych, wegańskich i wegetariańskich.

7. Biedronka ma nową flagową placówkę – dyskont z wejściem ze stacji metra

Do najnowszego sklepu Biedronka można wejść bezpośrednio ze stacji metra, a do tego znajduje się sercu stolicy przy Rondzie Daszyńskiego. Dyskont zlokalizowany jest w jednym z najnowocześniejszych i najbardziej prestiżowych budynków w Polsce. Działa od 11 sierpnia.

8. Auchan skraca łańcuch dostaw i inwestuje we współpracę z lokalnymi dostawcami

"Kupuj polskie" to najnowsza inicjatywa Auchan Retail Polska, której celem jest promocja polskich producentów warzyw i owoców. W jej ramach sieć oferuje produkty pochodzące z upraw zlokalizowanych nie dalej niż 30 km od sklepu.

9. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych rosną coraz wolniej. Dynamika inflacji zmniejsza się

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI zmniejszyła się w lipcu do 3,0proc. r/r wobec 3,3proc. w czerwcu, kształtując się poniżej wstępnego szacunku GUS równego konsensusowi rynkowemu (3,1proc.) oraz naszej prognozy (3,2proc.).

10. Sieć Żabka uruchomiła ponad 50 placówek sezonowych, głównie nad Bałtykiem

Żabka od kilku lat rozwija sklepy sezonowe w całej Polsce. W tym roku sieć uruchomiła 52 placówki sezonowe, w pawilonach, jak i w lokalizacjach stacjonarnych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także