14.11.2020/09:41

Najważniejsze wydarzenia tygodnia 9-14.11 w branży handlowej: Eurocash, Frisco.pl, Dino, Biedronka, Aldi, Kaufland, Auchan

Kolejne firmy z branży spożywczej na celowniku UOKiK, pustki w galeriach handlowych i zamknięcie sklepów meblowych, publikacja wyników Eurocash oraz plany rozwoju spółki Frisco.pl to najważniejsze wydarzenia tego tygodnia w branży handlowej. Ponadto sieci handlowe powoli zaczynają mówić o specjalnych premiach dla pracowników za pracę podczas drugiej fali pandemii COVID-19.

  1. Aldi, Grupa Żywiec, Stock Polska, Lorenz Bahlsen i Res-Drob pod lupą UOKiK. Postępowania ws. zatorów płatniczych

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął 21 kolejnych postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą nie płacić na czas swoim kontrahentom. Chodzi m.in. o firmy Aldi, Grupa Żywiec, Stock Polska, Lorenz Bahlsen Snack-World i Res-Drob.

  1. Frisco.pl pojawi się w ciągu 2-3 lat w największych miastach w Polsce

Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocashu w wywiadzie dla PAP Biznes zapowiedział, że Grupa Eurocash chce, by należący do niej supermarket internetowy Frisco.pl uruchomił swoją działalność w największych miastach w Polsce w ciągu 2-3 lat.

  1. Dino zwiększa nakłady inwestycyjne i będzie otwierać jeszcze więcej sklepów

Michał Krauze, członek zarządu i dyrektor finansowy Dino Polska poinformował, że nakłady inwestycyjne grupy w przyszłym roku mogą wzrosnąć do 1,1-1,2 mld zł. W 2021 r. operator może otworzyć ok. 20 proc. więcej marketów.

  1. Rząd pochyli się nad problemem zamkniętych sklepów branży meblowej

W poniedziałek przedstawiciele branży meblarskiej wezmą udział w spotkaniu z urzędnikami z Ministerstwa Rozwoju, Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie rządowego rozporządzenia, które – inaczej niż zapowiadano – nie wyłączyło sklepów z meblami z wprowadzanych ograniczeń w galeriach handlowych.

Ponowne otwarcie sklepów z meblami możliwe w tym tygodniu! Jest pozytywna rekomendacja Gowina

- Będę rekomendował otwarcie sklepów z meblami jak najszybciej, czyli jeszcze w tym tygodniu - powiedział w poniedziałek zaraz po spotkaniu z branżą meblarską wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, cytowany przez reporterkę Radia ZET Natalię Żyto.

Zarządzający Agata Meble, Ikea Retail Polska i Jysk Polska piszą do premiera. Chcą otwarcia sklepów

Prezesi zarządu Agata Meble, IKEA Retail Polska oraz dyrektor zarządzający Jysk Polska podpisali się pod listem do premiera Mateusza Morawieckiego. Apelują o zmianę w rozporządzeniu dotyczącym ograniczeń w związku z pandemią i możliwość ponownego otwarcia.

  1. Apel o przywrócenie handlu w niedziele

Branża handlowa apeluje do rządu o przywrócenie handlowych niedziel w ostatnim tygodniu listopada oraz w grudniu. W przeciwnym razie przedświąteczna gorączka zakupowa może spowodować wzrost zakażeń, a wielu konsumentów pozbawionych zostanie możliwości zrobienia tradycyjnych zakupów – ostrzega Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Resort Gowina za handlem w niedziele. Co na to rząd?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii proponuje, aby w okresie pandemii przywrócić handel w niedzielę. Według wicepremiera i szefa resortu Jarosława Gowina, zgoda na otwarcie sklepów w niedziele pomoże rozładować ruch w sklepach w okresie pandemii.

  1. Pustki w galeriach handlowych

Kolejny lockdown galerii handlowych to nokaut dla wielu najemców

Anna Malcharek, dyrektor zarządzająca w Gemini Holding, firmy do której nalezą trzy centra handlowe Gemini Park (w Bielsko-Białej, Tarnowie i Tychach) ocenia, że zarówno dla wynajmujących, borykających się z  konsekwencjami pierwszego lockdownu, jak i dla wielu najemców, którzy próbują wychodzić z kryzysu, decyzja o ponownym zamknięciu gospodarki może być prawdziwym nokautem.

Galerie handlowe Schrödingera. Sklepy jednocześnie żywe i martwe, otwarte i zamknięte

Centra handlowe nie są zamknięte. Działa w nich więcej sklepów i punktów usługowych, niż podczas wiosennego lockdownu. Rządowe rozporządzenie z marca przewidywało 17 wyjątków dla galeryjnych lokali, a aktualne rozporządzenie zawiera ich 26.

Rząd pogubił się natomiast w informowaniu o swoich działaniach. Wiosną premier Mateusz Morawiecki za wszelką cenę starał się unikać słowa "zamykamy" w odniesieniu do galerii i znajdujących się w nich sklepach, zamiast tego powtarzał, że wprowadzane są "ograniczenia" w funkcjonowaniu centrów handlowych. Teraz, gdy otwartych lokali w galeriach jest więcej niż pół roku temu, szef rządu bez skrupułów mówi już o "zamykaniu". Konsumentom utrwala się właśnie taki przekaz.

  1. Pracownicy Auchan dostaną bony w wysokości 500 zł za pracę podczas epidemii

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” działająca w Auchan Polska złożyła na ręce pracodawcy pismo zawierające wniosek o wprowadzenie w życie dodatku dla pracowników firmy w związku z pracą w warunkach szkodliwych wynikających z trwającej pandemii. Jest odpowiedź spółki.

  1. Związki zawodowe w Biedronce domagają się 1,5 tys. zł podwyżki dla pracowników

Trzy związki zawodowe działające w Jeronimo Martins Polska skierowały do władz firmy pismo, w którym postulują o przyznanie dodatku do pensji w wysokości 1,5 tys. zł na czas trwania pandemii. Ma to być rekompensata za „narażanie zdrowia i życia w trakcie wypełniania obowiązków pracowniczych”.

  1. Grupa Eurocash ze wzrostem w hurcie i w detalu. Frisco osiągnęło rentowność operacyjną

Grupa Eurocash największy w Polsce hurtownik FMCG i organizator zanotowała po trzech kwartałach br. wzrost przychodów ze sprzedaży z 18,5 do 19,1 mld zł. Jednocześnie zysk netto spadł z 31,8 do 13,5 mln zł.

  1. Kaufland modernizuje sklepy i wprowadza do nich nowe koncepty handlowe

Kasy samoobsługowe, nowe regały i lady chłodnicze, specjalnie wydzielony dział „Świadomego Żywienia” z produktami m.in. niezawierającymi konserwantów a także – w części sklepów – własna wędzarnia. To tylko część zmian, jakie pojawiły się w zmodernizowanych marketach Kaufland. Od czwartku 12 listopada zakupy w pełni odnowionych obiektach mogą zrobić mieszkańcy Brzegu, Ełku, Jeleniej Góry oraz Świdnika.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.