01.05.2021/09:19

TOP10 wydarzeń tygodnia: Specjał, Biedronka, Kaufland, PGS, Żabka, Lidl, Carrefour, Tesco, CCC

Tydzień zaczął się od trzęsienia ziemi za sprawą UOKiK-u, który nałożył właścicielowi Biedronki karę za nieprawidłowe oznaczanie warzyw i owoców krajem pochodzenia. Urząd przygląda się teraz sieci Kaufland. Ostatni tydzień kwietnia to też publikacje wyników finansowych wielu firm, m.in. Jeronimo Martins i kilku spółek odzieżowych. O tym, co jeszcze wydarzyło się w branży handlowej informujemy poniżej.

1. UOKiK nie odpuszcza, Biedronka z kolejną karą! Tym razem ponad 60 mln zł

Ponad 60 mln zł wyniosła najnowsza kara nałożona na Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka, przez prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego. Urząd antymonopolowy doszedł do wniosku, że operator dyskontowej sieci "wprowadzał konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia warzyw i owoców, co mogło zniekształcić ich decyzje zakupowe". Nieprawidłowości występowały w 27,8 proc. sklepów Biedronka skontrolowanych przez Inspekcję Handlową.

2. Biedronka ze wzrostem sprzedaży, ale to był trudny kwartał dla lidera rynku

Skonsolidowana sprzedaż grupy Jeronimo Martins wzrosła o 1,5 proc. do 4,8 mld euro (o 5,7 proc. po stałym kursie walut), sprzedaż LfL zwiększyła się we wspomnianym okresie o 3,2 proc. Sprzedaż sieci Biedronka (w walucie lokalnej) wzrosła o 9,2 proc. przy LfL na poziomie 6,5 proc. W euro wynik wygląda znacznie słabiej.

3. UOKiK bada sprawę nieprawidłowego oznakowania warzyw i owoców w sieci Kaufland

W sierpniu 2020 r. UOKiK wszczął postępowanie o naruszanie zbiorowych interesów konsumentów wobec sieci Kaufland Polska Markety. - Jesteśmy w postępowaniu i spodziewamy się, iż w tym roku zostanie ono zakończone - deklaruje w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

4. Przychodzi Specjał po 40 euro. Klienci firmy wzburzeni działaniami dystrybutora

Dotarliśmy do informacji, że Grupa Kapitałowa Specjał wzywa niektórych swoich klientów do zapłaty rekompensaty za koszty odzyskiwania należności, wywodząc swoje roszczenia z ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Partnerzy firmy, z którymi rozmawialiśmy, są takimi działaniami mocno zaskoczeni. Sprawą zainteresował się UOKiK.

5. Polska Grupa Supermarketów zapowiada przyłączenie kilkudziesięciu nowych sklepów

Sieć Top Market, będąca częścią Polskiej Grupy Supermarketów poszerzyła w kwietniu br. swoją sieć o sześć sklepów z województw dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego oraz mazowieckiego. Władze sieci zapewniają, że w kolejnych kwartałach można spodziewać się kolejnych przyłączeń.

6. Lidl rusza z budową nowego centrum dystrybucyjnego w Dobroszycach na Dolnym Śląsku

Lidl inwestuje w rozwój swojej sieci logistycznej w Polsce. Najnowsze centrum dystrybucyjne dyskontera wybudowane zostanie w Dobroszycach, przy ul. Zakładowej 1. Najnowsze centrum w Dobroszycach k. Oleśnicy będzie już 12. tego typu obiektem dyskontowej sieci w Polsce. Docelowo z magazynu obsługiwane będą głównie placówki handlowe Lidla zokalizowane na Dolnym Śląsku (najbliższe centrum sieci znajduje się w Legnicy, również w woj. dolnośląskim).

7. Carrefour przejmuje dwie lokalizacje po Tesco. UOKiK dał zielone światło

UOKiK zgodził się na przejęcie przez sieć Carrefour dwóch hipermarketów Tesco. Chodzi o sklepy zlokalizowane w Ostrowcu Świętokrzyskim i w Częstochowie.

8. Grupa CCC otwiera pierwsze sklepy HalfPrice. Do końca roku ruszy 60 punktów pod tym szyldem

CCC uruchomi zaraz po majówce - we wtorek 4 maja - pierwsze sklepy nowej sieci HalfPrice. Notowana na warszawskiej giełdzie grupa zapowiada, że do końca roku klienci będą mogli skorzystać z oferty blisko 60 sklepów pod tą marką. Natomiast jesienią ruszy sklep internetowy sieci.

9. Wyniki finansowe LPP, Redan, TXM, KiK

Sprzedaż właściciela Reserved też spadła podczas pandemii. Pierwszy rok straty w historii LPP

LPP, właściciel Reserved, House, Mohito i Sinsay odnotował w 2020 roku pierwszą stratę w historii spółki. Strata netto sięgnęła w 2020 roku 190 mln zł. Przychody spółki za ostatni kwartał wyniosły ponad 2 mld zł, natomiast w ujęciu rocznym całkowita sprzedaż osiągnęła ponad 7,8  mld zł i była niższa r/r o 15 proc.

Redan nadal będzie współpracować z Top Secret. Firma szuka nowych kontrahentów

Redan opublikował sprawozdanie finansowe za 2020 r. W tym okresie spółka poniosła jednostkową stratę netto w wysokości 3,8 mln zł, ale firma zauważa poprawę względem poprzedniego roku. Redan sprzedał udziały w Top Secret, jednak nadal będzie zajmował się obsługą logistyczną towarów sprzedawanych pod tą marką.

KiK po 4 miesiącach 2021 roku: Nowe sklepy i więcej powierzchni handlowej

6 nowych sklepów – tak wygląda aktualny bilans ekspansji KiK w 2021 roku. W minionych tygodniach sieć oddała do użytku niemal 3000 mkw. powierzchni sprzedażowej i zapowiada, że to nie koniec tego typu działań w najbliższym czasie.

Nowa strategia TXM nie wypaliła przez pandemię, ale spółka poprawiła wynik finansowy w 2020 roku

Pandemia zaburzyła wprowadzenie nowej strategii TXM pod hasłem „zmieniamy się dla Ciebie, ciesz się modą i okazją”. Spółka, która zakończyła w 2020 roku postępowanie restrukturyzacyjne, ma nadzieję powrotu na ścieżkę wzrostu.

10. Żabka może przejąć Maczfit, UOKiK dał zielone światło. Nadchodzi era modern convenience

Po co Żabce spółka Maczfit, zajmująca się cateringiem dietetycznym? Sieć sklepów podaje, że to kolejny krok w realizacji strategii Żabki opartej na „rozbudowie ekosystemu modern convenience oraz integracji rozwiązań e-commerce”.

 

 

 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Laura 03.05.2021

    A co słychać na linii Tesco/ Leroy Merlin?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.