17.01.2020/10:35

Trudny rok przed branżą opakowaniową

Eksperci przekonują, że polska branża opakowaniowa będzie rosła wolniej niż w zeszłym roku. Oprócz wzrostu kosztów prowadzenia biznesu, które występują także w innych branżach, dochodzą także koszty związane z obciążeniami środowiskowymi i skutkami wdrażania wspólnych dyrektyw opakowaniowych.

Polska branża opakowaniowa będzie w 2020 roku rosła w tempie nieprzekraczającym 6 proc. To spadek w porównaniu z latami ubiegłymi, ale jednocześnie tempo wyższe niż średnia światowa – donosi Puls Biznesu. Producentom, oprócz wzrostu płacy minimalnej i spowolnienia gospodarczego, przeszkadzają także coraz mocniejsze oddziaływanie kwestii związanych z ekologią i zwiększonym udziałem alternatywnych tworzyw dla plastiku. Do tego dochodzi także ciągle nierozstrzygnięta kwestia rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) i systemu gospodarowania odpadami.

Przykładowo firma Tetra Pak na zmianę słomek z plastikowych na papierowe oraz przymocowanie korków do butelek, co wynika z założeń unijnej dyrektywy Single Use Plastic, wyniosą w latach 2019-2021 aż 80 mln euro.

Przedstawiciele branży przekonują również, że wprowadzanie na rynek opakowań z biopolimerów będzie następować powoli. Z kolei coraz częściej w sklepach konsumenci będą pojawiać się z własnymi opakowaniami, co ma spowodować zmniejszenie się udziału opakowań żywności w całym rynku o 0,3 pkt proc.

Wartość polskiego rynku opakowań ma w 2020 roku wynieść ok. 11,4 mld euro.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.