Tylko 7 niedziel handlowych w 2022 r. Jednak niektóre sieci handlowe otworzą swoje sklepy w niedziel 11!
Już 1 lutego br. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. To oznacza w praktyce, że największe sklepy spożywcze i budowlane mające obecnie status placówki pocztowej będą mogły być otwarte jedynie w tzw. niedziele handlowe, czyli wskazane przez ustawodawcę. To oznacza siedem niedziel handlowych w 2022 r., ale … niektóre sieci otworzą swoje sklepy jeszcze w cztery dodatkowe niedziele!
Wchodząca w życie za miesiąc nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele ma za zadanie uszczelnienie przepisów o ograniczeniu handlu tak, by w niedziele niehandlowe nie mogły funkcjonować sklepy mające status placówki pocztowej. Zmiany w prawie po raz kolejny zmienią krajobraz handlowy w Polsce i pozwolą otworzyć detalistom sklepy w niedziele określone w ustawie. To oznacza siedem niedziel handlowych w 2022 r., ale … niektóre sieci otworzą swoje sklepy jeszcze w cztery dodatkowe niedziele!
Jak to możliwe? Otóż sklepy, które mają status placówki handlowej będą mogły być otwarte w styczniu o cztery dni dłużej. Najbliższa niedziela handlowa, w którą swoje placówki handlowe będą mogli otworzyć wszyscy detaliści wypada 30 stycznia.
KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH W 2022 r.:
- 30 stycznia 2022 r.,
- 10 kwietnia 2022 r.,
- 24 kwietnia 2022 r.,
- 26 czerwca 2022 r.,
- 28 sierpnia 2022 r.,
- 11 grudnia 2022 r.,
- 18 grudnia 2022 r.
1 lutego 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w taki sposób, aby sklepy nie omijały go poprzez uzyskanie statusu placówki pocztowej, np. dzięki nawiązaniu współpracy z Pocztą Polską, InPostem czy Pointpackiem. Znowelizowane przepisy przewidują, że funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, których przychody z działalności pocztowej przekroczą 40 proc. ogólnych przychodów.
Ustawa wprowadza też katalog osób, które będą mogły nieodpłatnie pomagać w niedziele w sklepach prowadzonych przez przedsiębiorcę na własny rachunek - czyli w praktyce w najmniejszych placówkach niezależnych lub franczyzowych. Katalog to nowość, dotychczas sprawa ta była nieuregulowana, a praktyka rozbiegała się przepisami - inspektorzy pracy przymykali oko na pomoc członków rodziny w sklepie.
Rząd zdecydował się na nowelizację ustawy po tym, jak w niedziele zaczęły się otwierać niemal wszystkie sklepy spożywcze. Praktykę tę rozpoczęła wiosną 2018 r. Żabka, wkrótce po wejściu w życie ustawy o niedzielach. Dzięki statusowi poczty, w sklepach tej sieci nie musiał stawać za ladą sam franczyzobiorca (korzystając z innego wyjątku zapisanego w ustawie), lecz pracę mógł świadczyć także szeregowy pracownik.
3