09.01.2020/12:16

Tylko dwa oznaczenia na produktach bez GMO

Konkretne oznaczenia, przewidziane kary pieniężne stosowanie ich niezgodnie z ustawą i  trzy inspekcje uprawione do kontroli – tak wyglądają nowe realia dla producentów żywności „bez GMO”.

Producenci, którzy chcą oznaczyć swoje produkty jako wolne od GMO mają możliwość skorzystania z dwóch wzorów: „Bez GMO” i „Wyprodukowano bez stosowania GMO”. Podpisane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzenie „w sprawie znaków graficznych, które stosuje się w celu oznakowania żywności i pasz jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych”  ma na celu ujednolicenie formy graficznej znaków stosowanych dla oznakowania produktów jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych.

— Podmiot, który użyje oznakowania niezgodnego z ustawą, czyli np. zamiast przewidzianego w rozporządzeniu wykonawczym zamieści na etykiecie inny znak lub użyje sformułowania innego niż powinien, może spodziewać się zarzutu naruszenia jakości handlowej, za które przewidziana jest kara pieniężna w wysokości do 5-krotnej wartości uzyskanej korzyści majątkowej, lub która mogłaby zostać uzyskana przez wprowadzenie tych artykułów rolno-spożywczych do obrotu, nie niższej jednak niż 500 zł. – powiedziała „Pulsowi Biznesu” dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska, wspólniczka i założycielka spółki Centrum Prawa Żywnościowego A. Szymecka-Wesołowska D. Szostek.

Jak podaje dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska, inspekcje kontrolne mogą przedstawić także zarzut zafałszowania, czyli gdy producent oznaczy produkt jako wolny od GMO, a badania wykażą ich obecność. Wtedy sankcja jest bardzo dotkliwa, bo może wynosić aż 10 proc. rocznego przychodu firmy, lecz nie mniej niż 1 tys. zł.

Wzór 1 – „Bez GMO”. Znak graficzny, który stosuje się w celu oznakowania jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych  żywności pochodzenia roślinnego i żywności składającej się więcej niż z jednego składnika, w skład której nie wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego oraz pasz.

Bez GMO - wzór graficzny

Wzór 2 – „Wyprodukowano bez stosowania GMO”. Znak graficzny, który stosuje się w celu oznakowania jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych produktów pochodzenia zwierzęcego i żywności składającej się więcej niż z jednego składnika, w skład której wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego.

Bez stosowania GMO - znak graficzny

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.