24.02.2021/08:04

Duże firmy handlowe, które otrzymały wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR [LISTA]

Polski Fundusz Rozwoju – obsługujący program rządowego wsparcia antykryzysowego Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm – publikuje listę beneficjentów tego programu. Według najnowszych danych, jest tam zaledwie siedem firm związanych z handlem detalicznym.

Z tarcz finansowych nie korzystają sieci sklepów spożywczych – co nie budzi zdziwienia, ponieważ ten segment handlu detalicznego co do zasady nie notował spadku przychodów, który uprawniałby do ubiegania się o pomoc. Warto zauważyć, że wśród beneficjentów tarczy finansowej są dwie firmy, które w ofercie mają m.in. artykuły spożywcze – obie zresztą należą do grupy Lagardere. To wysoko wyspecjalizowane firmy, ściśle powiązane z portami lotniczymi i transportem zbiorowym.

Na opublikowanej przez PFR liście – najnowsze dane obejmują okres do 25 stycznia 2021 r. – znajduje się 35 przedsiębiorstw, które mają już podpisane umowy z funduszem. Dodatkowo, 18 firm otrzymało pozytywną decyzję PFR, o udzieleniu finansowania, przy czym w ich przypadku wypłata środków może wymagać spełnienia warunków zawieszających.

Firmy handlowe, które zawarły już umowy (w kolejności alfabetycznej):

  • Inflight Service Poland. Sprzedaż detaliczna produktów spożywczych, kosmetyków oraz produktów impulsowych na terenie Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Pożyczka preferencyjna: ok. 1,2 mln zł️. Zatrudnienie: 44 pracowników.
  • Intersport Polska. Sieć polskich sklepów sportowych działających pod marką INTERSPORT. Pożyczka płynnościowa: 25 mln zł️. Zatrudnienie: 342 pracowników.
  • Jubiler. Sprzedaż detaliczna zegarków w centrach handlowych na terenie całego kraju. Pożyczka preferencyjna: ok. 0,8 mln zł️. Zatrudnienie: 493 pracowników.
  • Kazar Group. Sprzedaż detaliczna obuwia i galanterii skórzanej w centrach handlowych na terenie całego kraju. Pożyczka preferencyjna: ok 4,5 mln zł️. Zatrudnienie 405 pracowników.
  • Lagardere Duty Free. Spółka zajmująca się sprzedażą detaliczną wyselekcjonowanych, wysokiej jakości produktów spożywczych, kosmetyków oraz odzieży na terenie polskich portów lotniczych. Pożyczka preferencyjna: ok. 11,4 mln zł️. Zatrudnienie: 421 pracowników.
  • Lagardere Travel Retail. Spółka zajmująca się sprzedażą detaliczną oraz świadczeniem usług gastronomicznych w przestrzeniach transportu zbiorowego oraz w centrach handlowych, biurowcach i szpitalach. Pożyczka preferencyjna: ok. 14,3 mln zł️. Zatrudnienie: 189 pracowników.
  • Wittchen. Wiodący detalista na polskim rynku luksusowych dodatków skórzanych, obuwia skórzanego oraz akcesoriów bagażowych. Pożyczka preferencyjna: 2 mln zł️. Zatrudnienie: 334 pracowników.

Odnotujmy ponadto, że na liście beneficjentów programu nie ma producentów artykułów szybko zbywalnych.

Polski Fundusz Rozwoju deklaruje, że na bieżąco aktualizuje listy beneficjentów tarczy finansowej. Niestety, nie są publikowane informacje o tym, kto składał wnioski, ani informacje o decyzjach odmownych.

Przypomnijmy, Tarcza Finansowa PFR 1.0 dla dużych firm to wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 249 pracowników. Firmom tym oferowane jest indywidualnie ustalane finansowanie kapitałowe, płynnościowe lub preferencyjne obsługiwane bezpośrednio przez PFR.

Warunkiem skorzystania z pomocy jest m.in. odnotowanie spadku obrotów obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) w ujęciu wartościowym, o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu kalendarzowym po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca kalendarzowego lub analogicznego miesiąca kalendarzowego ubiegłego roku, w związku z zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19.

Wsparcie przysługuje też tym przedsiębiorcom, którzy utracili zdolność produkcji lub świadczenia usług albo odbioru produktów lub usług przez zamawiających w związku z brakiem dostępności komponentów lub zasobów w związku z COVID-19.

Kolejna grupa to przedsiębiorcy, którzy nie otrzymują płatności z tytułu sprzedaży na skutek COVID-19 w kwocie przekraczającej 25 proc. należności lub z powodu zakłóceń w funkcjonowaniu rynku finansowego nie mają dostępu do rynku kapitałowego lub limitów kredytowych w związku z nowymi kontraktami.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także