09.08.2016/23:01

Uber zainwestuje w HiProMine. Polskiego producenta owadów

Travis Kalanick, CEO i współzałożyciel Ubera, ogłosił w poniedziałek 8 sierpnia na swoim profilu na Facebooku, że firma zainwestuje w cztery najbardziej obiecujące europejskie start-upy wyłonione w ramach programu UberPITCH. Jednym z nich jest polska spółka HiProMine, a także holenderskie OTLY, francuskie Brigad i brytyjskie Memrica Prompt.

– Mówiliśmy, że poszukujemy wielkich idei – i znaleźliśmy je! Niedawno miałem możliwość spotkać się z czterema finalistami w Berlinie. Byłem pod tak dużym wrażeniem ich wizji i determinacji, że postanowiliśmy, jako Uber, zainwestować w każdą z tych firm – czytamy na profilu Travisa Kalanicka. - Jestem szczęśliwy, że będę mógł pracować z czterema zwycięskimi firmami, by pomóc im rozwinąć swój potencjał i osiągnąć sukces – dodaje. 

W konkursie UberPITCH wzięło udział 4000 przedsiębiorców w 37 europejskich miastach. W ciągu 2 tygodni trwania imprezy mogli zamówić za pomocą aplikacji Uber przejazd z inwestorem, w trakcie którego mieli 7 minut na zaprezentowanie mu swojego pomysłu. W polskiej edycji UberPITCH, HiProMine pokonało aż 200 start-upów – najwięcej w całej Europie Środkowo-Wschodniej.  

– Cieszymy się, że nasza firma znalazła się w finałowej czwórce wyłonionej spośród blisko czterech tysięcy europejskich start-upów. To olbrzymie wyróżnienie i wielki sukces całego naszego zespołu. Inwestycja Ubera to dla nas kolejny krok naprzód w rozwoju firmy – mówi Damian Józefiak, prezes HiProMine S.A.

HiProMine zajmuje się prowadzeniem badań nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań w przemysłowej hodowli owadów. Firmę założyli w 2015 roku naukowcy – dr Jakub Urbański, dr hab. prof. nadzw. Damian Józefiak oraz dr hab. Jan Mazurkiewicz. W Polsce HiProMine uzyskał grant NCBiR w ramach POIR 1.1.1. oraz wsparcie funduszu inwestycyjnego Giza Polish Ventures i StartVenture@Poland na etapie pre-inkubacji. Uber jest pierwszym zagranicznym inwestorem projektu z Wielkopolski. Zwrócił on uwagę jury konkursu oraz Travisa Kalanicka m.in. dlatego, że dostarcza realnej wartości lokalnym gospodarkom odpowiadając na poważne problemy jak gospodarka odpadami czy zapotrzebowanie na białko.

– Wierzymy, że unikatowe technologie opracowane przez HiProMine S.A. w perspektywie kilku lat zmienią oblicze polskiego rolnictwa – mówi Damian Józefiak z HiProMine S.A. – Polska ma szansę stać się liderem rynku produkcji owadów, a same owady jako bogate źródło łatwo przyswajalnego białka i tłuszczu czymś, co zrewolucjonizuje przemysł paszowy i spożywczy. Musimy pamiętać, że nasz kraj jest całkowicie uzależniony od importu białka na cele paszowe. Dzięki technologii HiProMine możemy to zmienić – przy okazji rozwiązując kolejny, niebagatelny problem gospodarki – problem zagospodarowania i utylizacji bioodpadów oraz produktów ubocznych przetwórstwa rolno-spożywczego. Produkcja owadów jest „czysta" i przyjazna dla środowiska. Co więcej, jest całkowicie bezodpadowa – jedynym produktem ubocznym masowej hodowli owadów jest świetny nawóz organiczny – podkreśla Józefiak.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.