14.02.2022/16:33

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jak zrobić to dobrze?

Przymierzasz się do wzięcia samochodu w leasing? Chociaż nie będziesz jego właścicielem, zwykle na leasingobiorcy spoczywa obowiązek dopełnienia formalności związanych z wykupieniem ubezpieczenia. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią polisą – na korzystnych warunkach finansowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. O ile w przypadku osób prywatnych można ograniczyć się do obowiązkowej polisy, o tyle w przypadku leasingu firmowego koniecznością jest rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Biorąc pod uwagę całkowity koszt polisy, warto dobrze porównać dostępne oferty.

Wybierz najtańsze OC

Czy wiesz, że za ubezpieczenie OC nie ma sensu przepłacać – także wtedy, gdy użytkujesz leasingowany pojazd? Zarówno zakres ochrony ubezpieczeniowej, jak i sumy gwarancyjne są regulowane ustawowo. Wysokość składki nie wpływa więc na kwotę odszkodowania wypłacanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe w razie zdarzenia drogowego.

Aby wybrać najtańsze OC, warto porównać dostępne oferty. Z pomocą przychodzi kalkulator internetowy, np. https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Wystarczy wypełnić formularz, aby w informacji zwrotnej otrzymać ceny zaproponowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Pamiętaj jednak, że każdy ubezpieczyciel inaczej podchodzi do oszacowania wysokości składki. Znaczenie ma tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, na które składa się wiele czynników. Wśród nich wymienić można m.in.:

  • miejsce zamieszkania,
  • rocznik pojazdu,
  • marka i model samochodu.

 

Jeśli poświęcisz choćby kilkanaście minut na porównanie dostępnych ofert, masz szansę zaoszczędzić nawet do 50%. Mniej więcej tyle wynosi różnica między najdroższą a najtańszą propozycją ubezpieczycieli.

Jak wybrać AC?

O ile zakup ubezpieczenia OC jest prosty, o tyle w przypadku AC nie można sugerować się wyłącznie ceną. Wybór najtańszego autocasco najczęściej skutkuje niepełną ochroną ubezpieczeniową oraz pewnymi ograniczeniami.

Pamiętaj! Każda firma leasingowa wymaga wykupienia ubezpieczenia AC. Dlatego ważne jest, aby polisa odzwierciedlała twoje oczekiwania względem ochrony i jednocześnie była przystępna finansowo.

Określ zakres ochrony ubezpieczeniowej

W pierwszym kroku musisz określić zakres ochrony ubezpieczeniowej. W przypadku samochodu wziętego w leasing nie warto ograniczać się wyłącznie do szkody całkowitej czy kradzieży pojazdu. Dobrym rozwiązaniem jest wybór pełnej ochrony – po to, aby w razie nieoczekiwanego zdarzenia móc ubiegać się o odszkodowanie.

Zaleca się, aby ubezpieczenie AC obejmowało:

  • szkodę wyrządzoną na skutek zderzenia z innym pojazdem, obiektem, zwierzęciem,
  • szkodę spowodowaną działaniem żywiołów,
  • kradzież i akty wandalizmu.

 

Poznaj wyłączenia odpowiedzialności

Umowa ubezpieczeniowa dokładnie określa sytuacje, w których ubezpieczyciel nie bierze na siebie odpowiedzialności za zaistniałe zdarzenia. Może to być np. kradzież pojazdu, gdy kluczyki zostały w jego wnętrzu.

Określ wartość udziału własnego w szkodzie

Udział własny w szkodzie to kwota, o którą zostanie pomniejszone wypłacone odszkodowanie. Im wyższa kwota, tym niższa miesięczna składka. Nie wpadnij jednak w pułapkę – aby nie okazało się, że odszkodowanie jest dużo niższe niż kalkulowałeś.

Określ wysokość franszyzy integralnej

Franszyza integralna to procentowa wartość, poniżej której ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za szkodę. Oznacza to, że jeśli koszt likwidacji jest niższy, wówczas to ubezpieczający musi dokonać naprawy we własnym zakresie. Im wyższa wartość franszyzy, tym niższa składka.

Tak jak w przypadku OC, i tutaj należy porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Zamiast jednak kierować się wyłącznie ceną, musisz wziąć pod uwagę dużo więcej czynników. Znaczenie mają inne parametry, które wpływają na przewagę jednej oferty nad pozostałymi.

Jeśli już wiesz, jaki zakres ochrony cię interesuje i jakie wartości ma mieć udział własny w szkodzie czy franszyza, możesz przystąpić do porównania ofert. Odrzuć te niespełniające oczekiwań, a pozostałe porównaj pod kątem ceny.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.