26.04.2017/17:44

Ukraińcy bez wiz w UE. Czy nastąpi załamanie na rynku pracy w polskim handlu?

Ambasadorowie państw unijnych poparli zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy. Teraz potrzebna tylko formalna zgoda państw członkowskich. Ostateczna decyzja o ruchu bezwizowym dla Ukrainy ma zapaść 11 maja - poinformowali PAP unijni dyplomaci.

Jak informuje PAP, ministrowie państw Unii Europejskiej 11 maja ostatecznie zatwierdzą decyzję o ruchu bezwizowym dla obywateli Ukrainy. Do krajów członkowskich Unii, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, będą mogli wjechać wszyscy Ukraińcy, którzy posiadają paszporty biometryczne. Podróże w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych będą mogły trwać do 90 w ciągu 6 miesięcy.

Rozporządzenie w sprawie ruchu bezwizowego z Ukrainą negocjatorzy europarlamentu oraz krajów członkowskich uzgodnili pod koniec lutego. Zostało ono przegłosowane w europarlamencie na początku kwietnia, obecnie czeka jeszcze na formalne zatwierdzenie przez Radę Unii Europejskiej. Jeśli państwa członkowskie nie będą tego blokować, powinno ono wejść w życie w czerwcu, 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Pozwolenie wjazdu nie jest równoznaczne z pozwoleniem na pracę. Jednak wśród polskich przedsiębiorców ruch bezwizowy obywateli Ukrainy może budzić ogromny niepokój, bo nie wiadomo, jak wpłynie on na nasz rynek pracy. Póki co, liczba Ukraińców, którzy szukają zatrudnienia w Polsce, jest tak duża, że po pozwolenia na pracę tworzą się kolejki. Teraz może się to jednak zmienić. Dla polskiej gospodarki, a dla handlu w szczególności, może oznaczać to dramat. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że w samym tylko handlu zabraknie dziesiątek tysięcy rąk do pracy. Jeśli pracownicy ukraińscy będą mieli do wyboru legalną pracę w Polsce za 2 tys. zł albo pracę w szarej strefie w Niemczech czy Holandii za 2 tys. euro, to wielu z nich pewnie zaryzykuje nielegalne zatrudnienie na Zachodzie Europy.

W handlu już dziś brakuje rąk do pracy. Z raportu NBP "Obywatele Ukrainy zatrudnieni w Polsce" wynika natomiast, że w sumie w handlu detalicznym i hurtowym w Polsce pracuje nawet 80 tys. obywateli Ukrainy.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • G 26.04.2017

    Prawidłowo!
    Mniej Ukraińców to wyższe płacę dla zwykłych pracowników

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.