13.07.2020/16:28

Ukraińcy chcą pracować w Polsce. Nie boją się kwarantanny

Według raportu OTTO Work Force, 39 proc. Ukraińców opuściło Polskę z powodu utraty pracy, a 36 proc. z niewiedzy co przyniosą kolejne dni. Ważne jest jednak to, że 70 proc. badanych wskazało, że chce wrócić do Polski w najbliższym czasie.

Pandemia Covid-19 diametralnie zmieniła obraz polskiego rynku pracy, na którym jeszcze kilka miesięcy temu ważną grupę stanowili obywatele Ukrainy. Według statystyk przedstawionych przez Straż Graniczną, z powodu pandemii z Polski wyjechało ponad 235 tys. obywateli Ukrainy.

Dane te dotyczą okresu od 15 marca, czyli dnia "zamknięcia" granic, do 15 maja. Nie wszystkie te osoby to pracownicy, którzy opuścili polski rynek pracy. W tej grupie znaleźli się także obywatele, dla których Polska była tylko krajem tranzytowym.

Według najnowszego badania OTTO Work Force, przeprowadzonego na grupie 500 byłych pracowników tymczasowych z Ukrainy, główne powody powrotu do ojczyzny to utrata pracy (39 proc.) oraz niewiedza co przyniosą najbliższe dni, tygodnie (36 proc.). Kolejnym czynnikiem często wskazywanym przez ankietowanych jest sugerowanie się opiniami znajomych, którzy postanowili wrócić na Ukrainę.

Dlaczego pracownicy z Ukrainy zdecydowali się na powrót do ojczyzny?

- Znaczna część Ukraińców zatrudnionych jest na rynku pracy tymczasowej, a ten w czasie zamrożenia gospodarki zanotował drastyczny spadek zapotrzebowania na personel. Dlatego jedną z głównym przyczyn wyjazdu Ukraińców z Polski była utrata pracy. Obecnie, kiedy firmy wracają do normalnego trybu działania i odbudowują swoją pozycję ponownie pojawia się zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Jednak miejsce Ukraińców zajmują pracownicy z Polski, których dostępność jest wyższa niż przed pandemią, w wyniku której wiele miejsc pracy zostało zredukowanych - mówi Tomasz Dudek z OTTO Work Force.

Co drugi pracownik, 52 proc., po powrocie na Ukrainę znalazł zatrudnienie na rodzimym rynku pracy. Spośród badanych 33 proc. wskazało, że nie udało im się podjąć pracy na Ukrainie, a 15 proc. przyznało, że nie szukało jeszcze zatrudnienia w kraju ojczystym. Mimo tego, aż 70 proc. pracowników z Ukrainy rozważa powrót do Polski w najbliższym czasie.

Czy Ukraińcy rozważają powrót do Polski w najbliższym czasie?

Spośród Ukraińców, którzy rozważają powrót do Polski 43 proc. chce przyjechać w ciągu najbliższych miesięcy. 17 proc. badanych planuje wrócić w ciągu najbliższych tygodni, 14 proc. jak najszybciej.

W związku z epidemią Covid-19 cudzoziemców, spoza Unii Europejskiej, przekraczających polską granicę nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Pracownicy z Ukrainy, którzy przyjeżdżają teraz do pracy muszą przez dwa tygodnie utrzymać się na własny koszt, a do pierwszej wypłaty może minąć kolejny miesiąc.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

1 komentarz

  • ns 28.07.2020

    ale ja Ich nie chcę są nierobami, pod wpływem to już wolę Polaka

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.