30.03.2020/10:46

Ukraińcy mogą zostać. Rząd przedłuża legalny pobyt i zezwolenia na pracę

Uchwalona przez Sejm tarcza antykryzysowa zawiera zapisy, które oznaczają przedłużenie legalnego pobytu i zezwoleń na pracę dla obcokrajowców.

Tarcza antykryzysowa przewiduje wydłużenie wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców. Kolejna zmiana to wydłużenie terminu składania wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych, przedłużenie wizy oraz przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego, jeżeli wypadałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Art. 15 zd ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw – zwanej potocznie tarczą antykryzysową – stanowi, że „jeżeli ostatni dzień okresu pobytu cudzoziemca na podstawie wizy krajowej przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, okres pobytu na podstawie tej wizy oraz okres ważności tej wizy ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.

Taka sama zasada obejmuje zezwolenia na pobyt czasowy. Zatem przebywający i pracujący w Polsce obcokrajowcy mogą to robić legalnie przez cały czas trwania epidemii koronawirusa i jeszcze przez 30 dni od czasu ogłoszenia o zakończeniu stanu epidemicznego lub stanu epidemii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.