06.07.2016/14:48

Ukraińcy nakręcą usługi finansowe w Tesco

Najwięcej pieniędzy za pośrednictwem usługi przekazów pieniężnych dostępnych w polskich sklepach Tesco (za pośrednictwem firmy MoneyGram) trafia na Ukrainę. Na kolejnych miejscach są Wielka Brytania i Hiszpania.

W przypadku przekazów przychodzących, najwięcej pieniędzy trafia do Polski i jest odbierana w sklepach Tesco z Wielkiej Brytanii, USA, Ukrainy oraz Niemiec. Średnia wartość transakcji to 900 zł. Mniejsze transakcje chętniej dokonywane są w sklepach, a większej wartości tradycyjnie u agentów bankowych.

Przedstawiciele firmy MoneyGram zwracają uwagę na ciekawą strukturę transakcji w przypadku sklepów Tesco. W przypadku placówek brytyjskiej sieci 50 proc. stanowią wysyłki pieniędzy, a odbiory kolejne 50 proc. To zupełnie inaczej niż w przypadku innych punktów finansowych, gdzie odbiory gotówki stanowią 80 proc. transakcji.

Co ciekawe Ukraińcy mieszkający w Polsce upodobali sobie wysyłanie przekazów właśnie za pośrednictwem punktów zlokalizowanych w sklepach sieci Tesco. Zapowiedziane rozszerzenie przez MoneyGram i Tesco współpracy z 73 na 160 sklepów na koniec roku, a docelowo na ponad 400 sklepów brytyjskiej sieci w Polsce oznacza, że wartość przekazów przesyłanych przez Ukraińców znacznie wzrośnie chociażby ze względu na większą dostępność do usługi.

Polska ciągle jest uważana za „rynek odbiorcy”, co oznacza, że więcej przekazów pieniężnych jest nadawanych do naszego kraju niż się z niego wysyła. Jak pokazują dane Banku Światowego, w 2015 roku do Polski przesłano w sumie 7,5 mld USD, natomiast wysłano zagranicę ok. 1,6 mld USD. Najważniejsze korytarze przesyłu środków do Polski to Niemcy (2,2 mld USD), Wielka Brytania (1,2 mld USD), USA (0,9 mld USD) i Kanada (350 mln USD).

Natomiast z Polski najwięcej transferów pieniężnych wysyłanych jest do Francji (324 mln USD) i Niemiec (296 mln USD). Bardzo szybko rosnącym rynkiem jest Ukraina, co ma związek z około 800 000 emigrantów mieszkających w Polsce, którzy w 2015 roku przesłali 233 mln USD do swoich rodaków w kraju.

Według ekspertów MoneyGram wartość przekazów z Polski na Ukrainę w ciągu najbliższych lat będzie rosła w tempie dwucyfrowym. Już w 2016 r – jak sygnalizują eksperci – Ukraina może być największym rynkiem przekazów z Polski. To oznacza wzrost z ponad 233 mln USD, do ponad 300 mln USD (a nawet ponad 324 mln USD, które generowane są przekazami z Polski do Francji).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.