20.04.2020/16:33

Ukraińcy pozostaną w Polsce dzięki kolejnym rozwiązaniom tarczy antykryzysowej

Polski rząd postanowił automatycznie przedłużyć legalny pobyt Ukraińców przebywających w kraju na podstawie paszportów biometrycznych, których ważność wygasła, odkąd Polska ogłosiła stan zagrożenia epidemii 14 marca.

W ramach „Tarczy Antykryzysowej” 17 kwietnia weszła w życie ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, umożliwiając cudzoziemcom legalny pobyt do 30 dni po zakończeniu epidemii bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy.

Koniec pobytu w ramach ruchu bezwizowego był jednym z głównych powodów masowego wyjazdu Ukraińców po wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce i ogłoszeniu zamknięcia ukraińsko-polskiej granicy przez ukraiński rząd. Migranci zarobkowi obawiali się, że zostaną deportowani, jeśli przekroczą swój pobyt w kraju.

– Decyzja polskich władz uspokoi Ukraińców i zakończy masowe, paniczne wyjazdy migrantów zarobkowych. Już teraz tylko nieliczni opuszczają Polskę. Automatyczne przedłużanie ruchu bezwizowego motywuje Ukraińców do pozostania i szukania możliwości zdobycia stałego miejsca zamieszkania i pracy. Rozumieją, że po powrocie na Ukrainę raczej nie znajdą pracy. Niektórzy Ukraińcy, którzy są teraz w Polsce na podstawie paszportu biometrycznego i mają pozwolenie na pracę, będą chcieli pozostać w kraju nawet po kwarantannie. Wiele osób ubiegało się już o zezwolenie na pobyt czasowy, które daje im prawo do pozostania w Polsce na dłuższy okres – mówi Evgenij Kirichenko, właściciel międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal.

Przypomnijmy, że 33 proc. obywateli Ukrainy, którzy opuścili Polskę z powodu kwarantanny, jest zainteresowanych możliwością powrotu, a 51 proc. Ukraińców w Polsce chce pozostać i kontynuować pracę. Te dane pochodzą  z analizy pytań, które zadawali obywatele Ukrainy na infolinii w ramach Społecznego Programu Pomocy „Jesteśmy razem”, który został uruchomiony przez Gremi Personal.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Nonom 21.04.2020

    I z czego sie tu cieszyc. Jedynue ciesza sie chyba ci, ktorzy chca zatrudniac ukraincow na umowe o dzielo lub zlecenie zmiast
    Drozszych w wynagrodzeniu Polakow, ktorzy nie dadza sie juz oszukiwac.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.