05.10.2016/11:36

Ukraińcy pracujący w Polsce mają już związek zawodowy

Zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy w Polsce rozpoczął działalność związek zawodowy zrzeszający Ukraińców pracujących w naszym kraju. Związek powstał w ramach OPZZ – podaje PAP.

Związek uruchomił już m.in. specjalny portal dla pracowników z Ukrainy (http://mpupp.kit-sleuth.in.ua). Są tam podstawowe informacje, czym jest ten związek zawodowy, czym się kieruje i z kim można się skontaktować w sprawie pomocy. Głównym zadaniem związku jest ochrona pracowników z Ukrainy przed nieuczciwymi pracodawcami. Pomagać ma także Ukraińcom w kwestiach takich jak transfer pieniędzy, nauka języka polskiego czy zakładanie firmy w Polsce. 

Z danych firmy Work Service wynika, że tylko w pierwszej połowie br. wydano w Polsce 630 tys. zezwoleń w ramach uproszczonych procedur umożliwiających podejmowanie pracy przez 6 miesięcy. Zwykle korzystają z nich Ukraińcy, którzy są grupą najczęściej wchodzącą na polski rynek pracy. – Spodziewamy się, że jeszcze w tym roku przyjedzie ponad milion obywateli Ukrainy do pracy w Polsce. Wypełnią oni luki, które powstały w naszym kraju w wyniku czynników emigracyjnych, jak i widocznych już skutków sytuacji demograficznej. Pracodawcy chętniej sięgają po pracowników zza granicy, a z naszych badań wynika, że 38% firm zamierza zatrudnić pracowników z Ukrainy – powiedział agencji eNewsroom.pl Andrzej Kubisiak, szef biura prasowego Work Service.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.