26.06.2018/10:32

Ukraińcy zostawiają mniej pieniędzy na zakupach w Polsce

Kwota, jaką zostawiają w Polsce mieszkańcy Ukrainy w polskich sklepach i punktach usługowych, zmalała w pierwszym kwartale br. aż o 7,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku i wyniosła 1,57 mld zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane GUS.

Ukraina jest jedynym krajem, którego mieszkańcy w ubiegłym kwartale zostawili w Polsce mniej pieniędzy, niż przed rokiem. W przypadku Litwy statystyka poprawiła się o 4,6 proc., Rosji o 3 proc., Białorusi o 1,9 proc., Niemiec i Słowacji o 1,8 proc., a Czech - o 1,4 proc.

Jak tłumaczy "DGP", spadki wydatków Ukraińców przekraczających polską granicę lądową spadły ze względu na kurczenie się handlu w małym ruchu granicznym. Gazeta przypomina, że w jego ramach Ukraińcy mieszkający maksymalnie 30 km od granicy mogą przyjeżdżać do Polski bez wiz. Do stycznia tego roku do ojczystego kraju z takiej wyprawy Ukraińcy mogli przywozić bez cła towary warte 500 euro, a obecnie - o wartości zaledwie do 50 euro.

Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale br. wszyscy cudzoziemcy wydali w Polsce 9,5 mln zł. W stosunku do pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku oznacza to wzrost o niecałe 2 proc.

Czytaj więcej w "DGP".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.