25.05.2017/15:12

Ukraińscy pracownicy wyjadą z Polski na Zachód?

Prawdopodobnie już wkrótce Ukraińcy będą mogli podróżować po całej Unii Europejskiej bez wiz – podaje portal enewsroom.pl. Czy będą wtedy wciąż przyjeżdżać do pracy do Polski?

Głównym problemem na rynku pracy jest dostępność pracowników, która systematycznie spada. To efekt czynników demograficznych, ale są one też wspierane przez emigrację Polaków do pracy za granicą – podaje port. Jednym z rozwiązań tej sytuacji jest poprawa bilansu migracyjnego przez przyciąganie pracowników z zagranicy, m.in. z Ukrainy – twierdzą eksperci.

Ważne jest też, aby przeciwdziałać temu, co może wydarzyć się w najbliższej przyszłości. Wszystko wskazuje na to, że od czerwca Ukraińcy będą mieli możliwość podróżowania bez konieczności posiadania wiz po całej Europie. Wielu z nich będzie decydowało się na wyjazd do krajów zachodnioeuropejskich, gdzie są w stanie zarobić trzy- czy czterokrotnie więcej niż w Polsce. 

Rozpocznie się walka o pracowników z Ukrainy między polskim legalnym rynkiem zatrudnienia, a szarą strefą w krajach Europy Zachodniej. Jeśli Polacy będą chcieli ją wygrać, będą musieli warunki, oferowane dziś przez tzw. Zieloną Kartę, m.in. wydłużyć 6-miesięczny okres legalnego pobytu.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Mariusz 25.05.2017

    Nie oszukujmy się .Jeśli Ukraińcy zaczną porzucać pracę i wyjeżdżać dna Zachód będziemy mieli wielki problem na naszym rynku pracy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.