02.09.2020/09:29

Ukraińska sieć handlowa otrzyma 100 mln dolarów pożyczki z EBOiR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przekazał firmie Novus 100 milionów dolarów na sfinansowanie budowy pierwszego na Ukrainie "zielonego" centrum dystrybucyjnego o powierzchni ponad 40 tys. mkw. w Kijowie, a także otwarcie ponad 30 nowych sklepów w całym kraju do końca 2022 roku.

Novus jest jednym z kluczowych klientów EBOiR w sektorze detalicznym od 2013 roku. W ciągu siedmiu lat współpracy z bankiem podpisano umowy kredytowe o wartości 75 mln dol., które zostały przeznaczone na rozwój sieci w Kijowie i regionie. W tym okresie sieć przeskalowała działalność, znacząco zwiększając obroty sklepów, co pozwoliło jej wejść do grona pięciu największych sieci handlowych w Kijowie.

"Zielonym" centrum dystrybucyjnym, na budowę którego zostanie wykorzystana część środków kredytowych, jest nowoczesny obiekt logistyczny o powierzchni ponad 40 tys. mkw. Nowością na ukraińskim rynku handlu detalicznego żywnością będą wolne od freonu i amoniaku systemy chłodzenia, które zostaną zainstalowane w tym centrum. Jej otwarcie pozwoli firmie znacznie usprawnić łańcuch dostaw produktów do sklepów, zoptymalizować transport i logistykę: skrócić czas dostawy, a tym samym zapewnić klientom najwyższą jakość i różnorodny asortyment.

Projekt został dofinansowany przez rząd Japonii i Unię Europejską za pośrednictwem Centrum Finansowania Zmian Klimatu i Transferu Technologii EBOR (FINTECC). Kluczowym aspektem inicjatywy jest wprowadzanie nowoczesnych technologii i innowacji.

Novus to sieć wiloformatowa, o łącznej powierzchni sklepów ponad 220 tys. mkw. Firma uruchamia sklepy o powierzchni od 400 do 7 tys. mkw., rozwijając zarówno placówki własne, jak i franczyzowe. W 2019 r. obrotu Novus wyniosły 11,5 mld hrywien.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także