05.09.2019/15:32

Ukraińskich eksporterów owoców i warzyw wstrzymują wyśrubowane normy

Nie wszyscy dostawcy z Ukrainy dostosowali się do nowych wymagań unijnych i nie mogą wysyłać swoją produkcję na rynki europejskie – podał serwis epravda.com.ua.

Komisja Europejska umieściła Ukrainę na liście krajów, które mogą swobodnie dostarczać owoce i warzywa do krajów unijnych zgodnie z nowymi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa produktów. Problem w tym, że nie wszyscy dostawcy dostosowali się do nowego prawa obowiązującego do września tego roku.

Była szefowa Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Olga Trofimcewa powiedziała, że ​​w celu wywozu z kraju pomidorów, papryki, jabłek, gruszek, śliwek itp. ukraiński producent powinien skontaktować się z państwową służbą żywności i napojów w celu uzyskania potwierdzenia, że ​​produkty są dostarczane z miejsc wolnych od organizmów szkodliwych dla roślin określonych w dyrektywie UE 2019/523.

Przypomniała też, że ​​resort wielokrotnie ostrzegał ukraińskich eksporterów o zmieniających się wymaganiach UE.

Wcześniej Ukraińskie Stowarzyszenie Owoców i Warzyw informowało, że od 1 września 2019 roku importerzy owoców w krajach UE odmawiają zakupu jabłek i gruszek z Ukrainy i innych krajów spoza Unii Europejskiej z powodu niedostosowania się ukraińskich dostawców do dyrektywy UE 2019/523.

W pierwszym półroczu 2019 roku wartość eksportu ukraińskich warzyw i owoców do UE była większa prawie 10,3 mld dolarów (wzrost o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku). Ukraińcy już liczą możliwe straty w wyniku wstrzymania eksportu w nowym sezonie. Tylko w przypadku eksporterów jabłek mogą one wynieść około 4-5 mld dolarów, co stanowi około 15 proc. przychodów całego eksportu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.