13.08.2020/10:02

Unia Owocowa: W tym roku wyczerpią się zapasy jabłek

Eksperci z Unii Owocowej przestrzegają, że do końca roku wyczerpią się ubiegłoroczne zapasy jabłek. Jednak produkcja ma być wyższa niż w zeszłym roku i wynieść ok. 3,4 mln ton. Dzięki wzrostowi zainteresowania produktami lokalnymi, popyt na rynku wewnętrznym ma się utrzymywać na dobrym poziomie.

Stowarzyszenia pokazało dane na konferencji Prognosfruit. Wynika z nich, że plony jabłek i gruszek w sezonie 2019 były "umiarkowanie niskie" - łączna wartość zbiorów wyniosła 10 mln 783 tys. ton. W tym roku zbiory szacuje się na 10 mln 711 tys. ton.

"Na rynkach wewnętrznych, popyt na jabłka i gruszki w drugiej połowie sezonu będzie stabilny - jest to pozytywny wynik zmiany stylu życia i zapotrzebowania konsumentów na świeże warzywa i owoce" – pisze Unia w komunikacie.

Podała również informacje o najczęściej uprawianych odmianach jabłek w Polsce. Najpopularniejsza pozostaje odmiana Golden, którego zbiór ma być mniejszy o 300 tys. ton w porównaniu z ubiegłym sezonem. Na drugim miejscu znajduje się Gala – jej zbiór ma być w tym roku rekordowy i wynieść 1,5 mln ton. Na dalszych miejscach znalazły się Idared i Jonagold/Jonagored.

Sadownicy przewidują, że tegoroczne międzynarodowe plony będą niższe niż w zeszłym roku. W Chinach zbiory będą mniejsze niż 40 mln ton, natomiast w USA wyniosą ok. 4,6 mln ton (w zeszłym roku 5 mln ton). Również zbiory w Rosji będą niższe i nie osiągną nawet poziomu 1 mln ton. W krajach, które zeszłego roku osiągnęły większe zbiory, czyli Francji, Hiszpanii i Portugali, w tym roku również przewiduje się uprawy o mniejszej wielkości.

­ - Przewiduje się niższą produkcję w większości krajów północnych. Obserwujemy też zjawisko "czystego rynku" - nastąpi płynne wyczerpanie zapasów, średni wolumen z półkuli południowej i podobny wolumen na przetworzenie - komentuje Paulina Kopeć, sekretarz generalna Unii Owocowej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także