28.09.2018/10:12

United Beverages chce przejąć sieć sklepów AS. Trwa konsolidacja rynku sklepów alkoholowych

United Beverages złożyło do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad spółką System, która jest właścicielem 82 sklepów monopolowych w zachodniej Polsce. To kolejny krok zmierzający do konsolidacji rynku sklepów alkoholowych w Polsce przez Williama Careya, twórcę potęgi CEDC.

- United Beverages S.A. jest spółką w grupie kapitałowej, bezpośrednio kontrolowaną przez W.C. Holdings Ltd. z siedzibą w Limassol na Cyprze. Grupa kapitałowa, w której skład wchodzi United Beverages S.A. obejmuje grupę spółek kontrolowanych przez Williama Careya, która koncentruje swoją działalność na hurtowej sprzedaży napojów alkoholowych i bezalkoholowych - czytamy w skróconym opisie koncentracji.

Wnioskodawca podkreśla, że spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej, czyli Detal Partner (sklepy Napoleon Alkohole Świata) oraz MAC (sklepy Prosto z Palety) "w niewielkim stopniu prowadzą działalność w zakresie detalicznej sprzedaży napojów alkoholowych oraz bezalkoholowych poprzez sieć wyspecjalizowanych sklepów detalicznych". Ponadto spółka Detal Partner Sp. z o.o. prowadzi sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz wyrobów tytoniowych.

Przejmowana spółka System powstała w 2002 r. - Celem spółki było stworzenie przyjaznych sklepów dla wymagających klientów. W ten właśnie sposób powstała sieć sklepów AS. Sieć nasza swoim zasięgiem obejmuje teren czterech województw: lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego - czytamy na stronie internetowej firmy.

W sklepach AS oferowany jest szeroki asortyment alkoholi wysokoprocentowych, papierosy, piwa, wina, napoje, soki, słone przekąski, słodycze "oraz szeroki asortyment FMCG".  Placówki czynne są w tygodniu od godz. 7 do 23, a w piątki i soboty do północy.

Po przejęciu sklepów AS, w ramach całej grupy kapitałowej kontrolowanej przez Williama Careya działać może nawet ok. 150 sklepów monopolowych. Dałoby to grupie pozycję lidera na tym rynku.

- Analiza rynku sporządzana przez zgłaszającego zdaje się wskazywać, że koncentracja nie spowoduje żadnych negatywnych skutków dla rynku, w tym konkurentów, kontrahentów i konsumentów - podał UOKiK, który dopiero zbada koncentrację i wyda decyzję w tej sprawie. Wniosek o zgodę na przejęcie wpłynął do UOKiK 25 września.

Przypomnijmy, że w grudniu ub.r. kontrolowana przez United Beverages spółka Detal Partner kupiła ok. 15 sklepów sieci Małpka Express, z zamiarem otwarcia w tych lokalizacjach sklepów alkoholowych. Już wtedy do Detal Partner należała sieć blisko 40 sklepów z alkoholami Napoleon Alkohole Świata. Placówki działające pod tym szyldem znaleźć można w woj. pomorskim i zachodniopomorskim, m.in. w Gdańsku, Sopocie, Koszalinie, Kołobrzegu, Słupsku, Darłowie, Białogardzie, Ustce czy Drawsku Pomorskim.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.