12.10.2018/16:03

UOKiK pyta Jeronimo Martins o sklepy przejęte od Piotra i Pawła [TYLKO U NAS]

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainteresował się sprawą nabycia pięciu sklepów sieci Piotra i Paweł przez Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka - ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl. Jak się dowiedzieliśmy, UOKiK stara się zweryfikować, czy transakcja mogła się odbyć bez wcześniejszego wystąpienia o zgodę urzędu na koncentrację. Pismo w tej sprawie wysłane zostało do Jeronimo Martins 5 października.

- Potwierdzam, że zapytaliśmy spółkę, w szczególności o obroty sklepów przejętych przez Biedronkę od Piotra i Pawła za dwa poprzednie lata - przekazała nam Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa UOKiK. Jak dodała, urząd "będzie sprawdzał, czy wszystko w tym wypadku jest w porządku".

Wystąpiliśmy do Jeronimo Martins o komentarz w tej sprawie. Gdy tylko otrzymamy stanowisko firmy, zaktualizujemy tekst.

Przypomnijmy, że transakcja pomiędzy JMP a Piotrem i Pawłem miała miejsce 24 września, a Jeronimo nie wystąpiło wcześniej do UOKiK o zgodę na przejęcie. Sklepy, które przeszły w nowe ręce, zlokalizowane były we Wrocławiu, przy ul. Grabiszyńskiej 240 (Tarasy Grabiszyńskie) i Dokerskiej 2A (Galeria Pilczycka Viktor), Tychach przy ul. Towarowej 2C (Gemini Park), Poznaniu przy ul. Szwedzkiej 6A (Centrum Franowo) i Kaliszu przy ul. Młynarskiej 131 (Park Handlowy Kalinka). Już po czterech dniach od transakcji, czyli 28 września, wszystkie sklepy zostały otwarte jako Biedronki w wersji premium. W placówkach wykorzystano nowy layout oraz pozostawiono lady z mięsem, wędlinami, serami i wyrobami garmażeryjnymi.

Dlaczego właściciel Biedronki nie złożył do UOKiK wniosku o zgodę na koncentrację? - Sprzedaż tych sklepów nie podlega wydaniu zgody przez UOKiK - mówił portalowi wiadomoscihandlowe.pl Marek Miętka, prezes Piotra i Pawła. - Bazowaliśmy na zapisach ustawy (o ochronie konkurencji i konsumentów - red.). Wszystkie wytypowane sklepy działają nie dłużej niż od dwóch lat i nie przekroczyły określonego poziomu obrotów - dodał Miętka.

W podobnym tonie wypowiadał się Patryk Filipiak, prezes spółki Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja, czyli zarządcy sądowego Piotra i Pawła (od 12 września w zadłużonej sieci toczy się postępowanie sanacyjne). - Wszystkie pięć sklepów w ciągu ostatnich dwóch lat nie generowało łącznego obrotu na poziomie 10 mln euro, dlatego transakcja nie podlega procedurze udzielenia zgody przez UOKiK. Po prostu przejęcie jest zbyt małe, by trzeba było je uzyskać. Zweryfikował to nabywca, sprzedający, ale także banki, które wydały zgodę na transakcję. Wszystko odbyło się za ich zgodą, a także ze zgodą sędziego-komisarza na fragment transakcji - powiedział Filipiak portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Jak wyjaśnił, sędzia-komisarz musiał dać zgodę na sprzedaż towarów i sprzętu w sklepach. Nie musiał natomiast udzielić zgody na sprzedaż samych sklepów jako lokalizacji. - Transakcja z Jeronimo dotyczyła sklepów własnych (a nie franczyzowych - red.), przy czym była to transakcja majątkowa: sprzedane zostało wyposażenie i część zapasu. Ponadto Piotr i Paweł rozwiązał swoje umowy najmu. Jeronimo zorganizowało działalność w tych sklepach we własnym zakresie - przekazał portalowi wiadomoscihandlowe.pl Filipiak.

Czytaj także:
Zarządca Piotra i Pawła: Gdyby nie sanacja, sieć z pewnością by upadła. My do tego nie dopuścimy [WYWIAD]
Biedronka otwiera złote sklepy premium w lokalizacjach po Piotrze i Pawle [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Kasiek 15.10.2018

    ~Tggfg 3500 ? jakos uległy cudownemu rozmnożeniu ......bo sklepów jest ok 2830

  • Tggfg 14.10.2018

    3500sklepów biedronki stronki a ci pytają o 5 kolejnych?????!!???? To jakaś żart?!???????????

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.