16.07.2020/09:44

UOKiK wszczyna postępowania względem Auchan, Makro, Eurocash i Intermarche!

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniające względem Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska i SCA Intermarche. To podmioty, które zdaniem urzędu "nie usunęły stwierdzonych nieprawidłowości i nie uregulowały płatności kontrahentom".

Sprawa dotyczy postępowań, które prowadzone były na podstawie ustawy o przewadze kontraktowej. UOKiK prowadził je wobec 100 największych podmiotów na rynku rolno-spożywczym w celu weryfikacji, czy największe sieci handlowe i producenci spożywczy nie odwlekają zapłaty dostawcom ponad ustalony termin lub czy nie wprowadzają niekorzystnych warunków handlowych. Tym samym, czy nie wykorzystują swojej przewagi kontraktowej. Postępowaniem UOKiK objęte były największe sieci handlowe oraz producenci spożywczy, w tym podmioty z branży mięsnej, mleczarskiej, przetwórstwa zbóż, warzyw i owoców.

Urząd wskazuje, że większość przedsiębiorców w toku postępowania UOKiK wypłaciła zaległe pieniądze dostawcom i usunęła kwestionowane zapisy z polityk handlowych oraz zawartych kontraktów. Jednak Auchan, Eurocash, Makro i Intermarche tego nie zrobiły, stąd kolejne działania urzędu.

W komunikacie UOKiK czytamy, że prezes urzędu "w trakcie postępowania szczegółowo przeanalizował warunki umów zawieranych między sieciami handlowymi a dostawcami, zasady polityki handlowej i cenowej, a także wzajemne rozliczenia. Analizy te dały podstawę do wszczęcia kolejnych postępowań wobec sieci handlowych".

– W trakcie analiz zauważyliśmy, że sieci handlowe stosują praktyki, które mogą być niekorzystne dla dostawców – chodzi o np. kwestionowanie faktur czy narzucanie polityki cenowej. Sprawdziliśmy w postępowaniach wyjaśniających, czy mogło dojść do narzucania przez dużych graczy niekorzystnych warunków handlowych dostawcom. Wątpliwości były rozstrzygane zgodnie z zaleceniami UOKiK. Ponadto po wezwaniach Urzędu sieci dokonały zaległych płatności w łącznej wysokości 575 mln złotych - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

We wspomnianych powyżej sprawach Prezes Urzędu prowadzi postępowania wyjaśniające. W pierwszej z nich prezes UOKiK sprawdza, czy mogło dojść do kwestionowania nadmiernej ilości faktur, a w drugiej analizuje, czy mogło dojść do narzucenia nowych zasad polityki handlowej pod groźbą zakończenia współpracy. Ponadto prezes urzędu wszczął postępowania wyjaśniające wobec sieci handlowych, które miały największe zaległości w zapłacie faktur za dostawy produktów i mimo wezwania ze strony UOKiK odmawiały ich uregulowania.

- Nie wszyscy przedsiębiorcy wypłacili zaległe pieniądze kontrahentom czy usunęli kwestionowane przez nas zapisy. Względem Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche przeprowadzimy postępowanie z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej. Przedsiębiorcom tym grożą sankcje finansowe w wysokości do 3 proc. ich rocznego obrotu – dodaje Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Zobacz także:
Prezes UOKiK komentuje wszczęcie postępowań względem Auchan, Eurocash, Makro i Intermarche
Eurocash o postępowaniu UOKiK: Nie otrzymaliśmy zawiadomienia w tej sprawie

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Dostawca 27.08.2020

  Pełna zgoda z komentarzem OSM. Nadal nie płacą chociaż Sąd ma im umorzyć setki milionów w sanacji. To wszystko jest w majestacie prawa. Nowy właściciel za free przejmuje rynek kosztem dostawców którym nadal nie płaci

 • Dostawca 27.08.2020

  A jest sieć która nie pobiera opłat za to że możemy do nich dostarczać? Ja nie znam. Takie postepowanie nie powinno być trudne bo nadal są sieci które mają warunki handlowe, które kasują za kontrakty reklamowe, za płatne gazetki czy tzw. inserty i co roku więcej. Ja nie narzekam tylko opowiadam. Dziwię się więc dlaczego dopiero teraz to wszystko nie jest zgodne z prawem a tak jak już tu zostało powiedziane od zawsze tak było

 • enjot 08.08.2020

  to tak jest kiedy pozwala się obcemu kapitałowi na zbyt wiele, co ma zrobić polski przedsiębiorca bez otrzymania pieniędzy, bankrutuje a rynek polski zalewają produkty z zachodniej Europy o podejrzanej jakości

 • OSM 17.07.2020

  Teraz Państwo polskie bierze się za płatności sieci, a gdzie było jak dostawcy sieci Piotr i Paweł zostali nabici w butelkę i dostaną grosze na otarcie łez. Taka jest propozycja układowa i to się nazywa Państwo Prawa żarty>Pozdrawiam

 • dostawca 16.07.2020

  Powinni jeszcze przyjrzeć się sieci Lidl czy Kaufland

 • Alfons Nowak 16.07.2020

  Te sieci na oko maja jakieś 20 mld obrotu. To jedna czy dwie fv po terminie prowadzi do wszczęcia postępowania ? Trochę mało szczegółów. Chociaż inicjatywa z założenia dobra.

 • Judi 16.07.2020

  Zastanawiam się tylko dlaczego w tym zestawieniu nie ma sieci Kaufland która jest najbardziej agresywna wobec swoich dostawców ...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.