07.09.2020/19:47

UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Kaufland hipermarketu Tesco w Poznaniu

Prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji wydał zgodę na dokonanie koncentracji, polegającej na nabyciu przez Kaufland Polska Markety części mienia Parku Rozwoju III, w postaci hipermarketu Tesco Poznań, zlokalizowanego w wielobranżowym centrum handlowym przy ul. Opieńskiego 1 w Poznaniu.

UOKiK po zgłoszeniu zamiaru przejęcia części obiektu wszczął i przeprowadził badania rynku. W ich wyniku ustalono, że łączny udział Grupy Schwarz i Tesco Poznań w żadnej z 24 grup asortymentowych nie przekracza określonego progu udziału w krajowym rynku sprzedaży detalicznej poszczególnych grup asortymentowych FMCG.

Jak ocenił UOKiK, na rynku tym największymi konkurentami uczestników koncentracji są Auchan, prowadzący cztery sklepy, Tesco z jednym hipermarketem, Carrefour prowadzący trzy sklepy, a także Piotr i Paweł. W przypadku ww. rynków po koncentracji udział Kaufland Polska nie przekroczy progu 20 proc., co oznacza, że koncentracja nie wywiera wpływu w układzie horyzontalnym na żaden z ww. rynków sprzedaży detalicznej produktów FMCG w hipermarketach.

„Oceniając przedmiotową koncentrację Prezes Urzędu uznał, iż brak jest podstaw do stwierdzenia, iż na rynkach właściwych, na które koncentracja wywiera wpływ w układzie horyzontalnym, dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji. (…)

Na wszystkich wspólnych lokalnych rynkach sprzedaży detalicznej FMCG za pośrednictwem HSD (hipermarkety, supermarkety, dyskonty) uczestnicy koncentracji spotykają się z silną konkurencją ze strony innych sieci handlowych zaliczanych do nowoczesnego kanału dystrybucji, np. Biedronka, Carrefour, Auchan, Piotr i Paweł, Netto, Aldi, Stokrotka, Intermarche i in. Ponadto udział rynkowy Kaufland Polska będzie kształtował się znacznie poniżej 40 proc. (…)

Można tym samym stwierdzić, iż zamierzona koncentracja nie wpłynie negatywnie na stan konkurencji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ani też nie będzie miała negatywnych skutków dla konsumentów.” – czytamy w orzeczeniu UOKiK.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także