22.12.2019/15:14

UOKiK: za dużo glazury w rybach mrożonych. Konsumenci płacą głównie za wodę

Ponad połowa (56 proc.) próbek ryb mrożonych i przetworów rybnych wzbudziła zastrzeżenia pracowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którzy w IV kwartale br. sprawdzili jakość takich produktów.

Na 80 próbek skontrolowanych próbek ryb mrożonych, konserw i marynat rybnych zastrzeżenia wzbudziło 45 (56 proc.). Ryby mrożone glazurowane miały więcej glazury, niż wynikało z deklaracji – na 21 sprawdzonych pod tym kątem, negatywne wyniki miało osiem. Np. zamiast 30 proc. – było jej aż 40 proc., w innym przypadku – zamiast deklarowanych 20 proc. było 36 proc. Oznacza to, że konsument płaci za wodę, a nie rybę. 

Przepisy nie określają ile może być glazury, ale musi o niej informować wywieszka, gdy ryby są sprzedawane na wagę lub na opakowanie. Zdaniem UOKiK, do zabezpieczenia mrożonej ryby wystarczy od 3 do 5 proc. glazury. 

Rozczarowaniem była też puszka tuńczyka w kawałkach, ponieważ zawierała bardzo drobne cząstki mięsa tej ryby ze zmieloną skórą i ośćmi. 

Urząd przekazał wyniki kontroli do wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Bobik 22.12.2019

    Nasze służby kontrolne są niesamowite. W 2019 wypuszczają komunikat o czymś co każdy wie od dawna, już nawet nie wymagam żeby w następstwie kontroli problem został rozwiązany
    #panstwoteoretyczne

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.