18.05.2018/12:56

Ustawa przyjęta! Prawie cała Polska specjalną strefą ekonomiczną

Temat ustawy o wspieraniu nowych inwestycji (Ustawa), wprowadzającej zwolnienie z podatków dochodowych mające zastąpić obecną ulgę na działalność w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), nabrał przyspieszenia. 10 i 11 maja została uchwalona przez Sejm, a już 16 maja 2018 r. Senat przyjął wspomniany akt prawny bez poprawek. Z uwagi na krótkie vacatio legis (14 dni od opublikowania), obecna ulga może ustąpić miejsca nowemu systemowi już w czerwcu 2018 r. – zależy to tylko od terminu podpisania ustawy przez Prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw.

Posiadacze „starych” zezwoleń na działalność w SSE będą korzystać ze zwolnienia podatkowego na właściwych sobie zasadach do końca okresu ich obowiązywania (w praktyce najczęściej do końca 2026 r.). Również podmioty, które podjęły starania o skorzystanie z pomocy publicznej w dotychczasowym wydaniu lub zrobią to niezwłocznie, nie odczują zmian – zgodnie z przepisami przejściowymi Ustawy, do postępowań w sprawach zezwoleń na działalność w SSE wszczętych przed dniem jej wejścia w życie stosuje się przepisy dotychczasowe. Pozostałych jednak czeka rewolucja, której bilans trudno dziś ocenić.

Choć (niemal) zniknie ograniczenie w postaci konieczności zlokalizowania inwestycji w SSE, o otrzymanie decyzji o wsparciu może być efektywnie trudniej, o czym już pisaliśmy.  Co jest nowością, aby dana inwestycja kwalifikowała się skorzystania z pomocy, będzie musiała spełnić tzw. kryterium jakościowe. Jego istotą jest zgodność całokształtu inwestycji z rządową Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.). Do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o udzielenie wsparcia konieczne będzie, w zależności od regionu, zdobycie 4-6 punktów (na 10 możliwych).

Przedmiotem oceny mają być takie obszary jak:

  • Zrównoważony rozwój (lokalizacja inwestycji w regionach o wysokiej stopie bezrobocia, w mniejszych miejscowościach; wielkość przedsiębiorcy).
  • Rozwój strukturalny (zgodność przedmiotu inwestycji ze strategią rozwojową kraju; stworzenie specjalistycznych, wysokopłatnych miejsc pracy).
  • Rozwój naukowy (działalność badawczo-rozwojowa; współpraca z ośrodkami badawczymi i instytucjami akademickimi).
  • Rozwój zasobów ludzkich (wysokość wynagrodzeń, stabilność zatrudnienia, dodatkowe świadczenia dla pracowników).

O szczegółach zadecydują rozporządzenia wykonawcze do Ustawy, których projekty nie zostały jeszcze opublikowane.

Przed przesłaniem ustawy do Senatu, Sejm wprowadził w niej istotną zmianę. Postanowiono, że wsparcie w postaci zwolnienia z podatku dochodowego „nie może być udzielone w sytuacji lokalizacji inwestycji na obszarach występowania niezagospodarowanych złóż kopalin, z wyjątkiem inwestycji dotyczących tych złóż”.
Pytana o ograniczenie podczas debaty w Senacie Minister Przedsiębiorczości i Technologii odpowiadała, że przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić, gdzie takie złoża się znajdują, za pomocą serwisu MIDAS, prowadzonego przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Wystarczy rzut oka na udostępnioną tam mapę, by przekonać się, że wbrew pozorom jest to graniczenie istotne. Złoża występują w dużych ilościach we wszystkich województwach; system wyszukuje ich w skali kraju 18 049.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.