06.06.2016/12:07

Utrzymanie dziecka do 18 roku życia kosztuje 190 tys. zł

Koszty utrzymania dzieci w polskich rodzinach badano od 2008 roku, szczególnie starannie na przestrzeni ostatnich trzech lat. W badaniu kosztów utrzymania analizujemy koszt łączny od urodzenia do 18 roku życia dziecka. W 2015 roku wyniósł on 190 tys. zł dla jednego dziecka, 320 tys. zł dla dwóch oraz blisko 550 tys. zł dla trójki dzieci.

– Zauważyliśmy, że koszty utrzymania dzieci w 2015 r. nie zmieniły się znacząco w porównaniu z rokiem 2014. Przyczyną jest deflacja, z którą mieliśmy do czynienia – mówi Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum im. Adama Smitha.

– Obserwowany obecnie dramat demograficzny w kraju jest związany z dwoma czynnikami – po pierwsze zmianami kulturowymi, a po drugie ograniczeniami ekonomicznymi. Dychotomia obu czynników polega na tym, że zamożne kobiety są fałszywie poddane modzie kulturowej, a te które chciałyby cieszyć się macierzyństwem, mają poważne ograniczenia natury materialnej. Rząd powinien prowadzić więc programy promujące rodzinę w taki sposób, jak definiuje ją ustawa zasadnicza. Ponadto powinien zmniejszać obciążenia podatkowe dochodów, którą są przecież głównym źródłem utrzymania rodziny – ocenia Ireneusz Jabłoński.

Źródło: agencja eNewsroom.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.