23.02.2017/10:27

Uwaga małe i średnie przedsiębiorstwa! Czas na wysyłkę JPK

Jeszcze tylko kilka dni mają firmy z sektora MŚP, aby przygotować i przesłać do urzędów skarbowych Jednolity Plik Kontrolny zawierający ewidencję sprzedaży i zakupu VAT. Termin przekazania plików upływa w tym miesiącu 27 lutego. Raport musi zawierać faktury sprzedaży i zakupu wykazane w deklaracji VAT za styczeń 2017 roku.

1 stycznia 2017 roku weszły w życie przepisy zobowiązujące małe i średnie firmy prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych do dostarczania JPK_VAT. Jak sprawdzić, czy nasza firma również podlega temu obowiązkowi?

– Przedsiębiorcy mają jeszcze kilka dni na przesłanie JPK, ale najpierw powinni upewnić się, czy w ogóle te zmiany w przepisach ich objęły. Aby to sprawdzić, należy wziąć pod lupę następujące kryteria: średnioroczne zatrudnienie, roczny obrót netto lub roczną sumę aktywów bilansu. Dwa z nich muszą zostać spełnione równocześnie w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Wskaźnik, który zawsze jest brany pod uwagę to liczba pracowników a w drugiej kolejności obrót lub suma aktywów – mówi Monika Litwicka, projektant systemów Comarch ERP.   

Jak to wygląda w praktyce, tłumaczy Władysław Varga z biura podatkowego Taxpoint: – Małym przedsiębiorstwem jest firma, w której pracuje mniej niż 50 osób, a jej roczne obroty netto lub suma aktywów nie przekraczają 10 mln euro. Natomiast średnie przedsiębiorstwo zatrudnia maksymalnie 249 osób i osiąga roczny obrót do 50 mln Euro lub roczna suma aktywów wynosi nie więcej niż 43 mln Euro.

Elektroniczne okienko

Celem wprowadzenia JPK przez Ministerstwo Finansów miało być ułatwienie życia podatnikom. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, ujednolicony został format dokumentu zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT, co rozwiało wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Do tej pory ustawodawca nie określał jasno, jak taki raport powinien wyglądać. Teraz przedsiębiorcy szybko i wygodnie mogą wysłać pliki za pomocą programów komputerowych, które są wyposażone w funkcjonalność JPK, zgodną z wytycznymi ministerstwa. Tak przygotowany plik JPK_VAT można składać tylko drogą elektroniczną, za pomocą nowego interfejsu komunikacji zdefiniowanego na stronie Ministerstwa Finansów. Można to zrobić za pomocą nowej aplikacji przygotowanej przez MF, albo szybciej bezpośrednio z programów finansowo-księgowych, które maja taką możliwość. Dokumenty muszą być skompresowane, zaszyfrowane, zapisane w formacie XML a ściśle określonej strukturze, a wielkość poszczególnych archiwów nie może przekraczać 60 MB.

– Z kolei pliki, które duzi przedsiębiorcy mają dostarczyć na żądanie organów podatkowych w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego, czyli JPK_WB (wyciągi bankowe), JPK_KR (księgi rachunkowe), JPK_MAG (magazyn), JPK_FA (faktury), JPK_PKPIR (podatkowa księga przychodów i rozchodów) oraz JPK_EWP (ewidencja ryczałtowa) mogą być zapisane i przekazane dowolnym nośnikiem typu pendrive, dysk, płyta DVD, itp. – uzupełnia Monika Litwicka.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Renułar 27.02.2017

    A ja uważam że problem jest trochę sztuczny - coś jak "pluskwa milenijna", która też miała zlikwidować pól świata...

    Uruchamiam program WAPRO, wykonuję kilka kliknięć i JPK przesłane. A moduł do JPK dostałem gratis do aktualnej wersji (bo i tak zawsze się aktualizuję).

  • Nina 24.02.2017

    Jeszcze w tamtym roku ściągnęłam aktualizację do symfonii z modułem do jpk i zaczęłam ćwiczyć. Nawet laik, jak ja może to opanować w niedługim czasie. Oby tylko nie przegapić terminu i wszystko powinno pójść gładko.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.