23.02.2017/10:27

Uwaga małe i średnie przedsiębiorstwa! Czas na wysyłkę JPK

Przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze, że ewidencja przekazywana obowiązkowo od 1 stycznia 2017 przez duże, małe i średnie przedsiębiorstwa (JPK_VAT) powinny być właściwie zabezpieczone. Dlatego muszą zostać opatrzone podpisem kwalifikowanym.

– Taki podpis skutecznie zabezpiecza dokument przed nieautoryzowanymi zmianami. Wymóg ten dotyczy tylko plików JPK_VAT przekazywanych bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów. Taki obowiązek nie jest już stosowany w przypadku plików, które mają być dostarczane na żądanie organów podatkowychpodkreśla Władysław Varga.

Konsekwencje nieprzekazania pliku w terminie

Według zapisów w przepisach o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw przedsiębiorstwa są zobowiązane do przekazania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT za miesiąc poprzedzający w postaci JPK_VAT drogą elektroniczną do 25. dnia każdego miesiąca.

– Niewywiązanie się z obowiązku terminowego przekazania plików JPK wiąże się z konsekwencjami finansowymi i karą porządkową w wysokości do 2800 zł.  Dlatego, jeżeli przedsiębiorca nie może w określonym terminie przekazać plików JPK, powinien o tym poinformować organ wskazując przyczyny niedotrzymania terminu oraz wskazać termin, w którym wypełni obowiązek. Praktyka pokazuje, że wszystkie tego typu sytuacje są rozpatrywane indywidualnie przez organ podatkowy – stwierdza Władysław Varga.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Renułar 27.02.2017

    A ja uważam że problem jest trochę sztuczny - coś jak "pluskwa milenijna", która też miała zlikwidować pól świata...

    Uruchamiam program WAPRO, wykonuję kilka kliknięć i JPK przesłane. A moduł do JPK dostałem gratis do aktualnej wersji (bo i tak zawsze się aktualizuję).

  • Nina 24.02.2017

    Jeszcze w tamtym roku ściągnęłam aktualizację do symfonii z modułem do jpk i zaczęłam ćwiczyć. Nawet laik, jak ja może to opanować w niedługim czasie. Oby tylko nie przegapić terminu i wszystko powinno pójść gładko.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.