18.11.2016/14:24

W 2017 r. Program 500+ spowoduje mocny wzrost konsumpcji

Prognozy PKB na 2017 r. wyglądają lepiej, niż można było się tego spodziewać. Ostatni spadek dynamiki PKB do 2,5 proc. jest związany z brakiem nowych inwestycji po stronie rządowej. Sektor prywatny inwestuje dosyć żwawo, natomiast sektor publiczny, rządowy i samorządowy nie wydaje pieniędzy. Dzieje się tak z różnych przyczyn, m.in. ze względu na lukę między dwiema perspektywami finansowymi Unii Europejskiej.

- Te pieniądze trzeba będzie wydać, jeżeli nie zrobimy tego dzisiaj, to stanie się tak w pierwszym kwartale przyszłego roku – powiedział agencji eNewsroom.pl Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

- W przyszłym roku będziemy świadkami uruchomienia przetargów, a do tego dołoży się silny wzrost konsumpcji. Program 500+ zaczyna powoli przynosić efekty, a trzeba pamiętać, że w tym roku działał on jedynie przez kilka miesięcy drugiego półrocza. Ludzie będą wydawać pełną parą pieniądze, dzięki czemu konsumpcja będzie napędzać PKB.

Ekspert podkreśla, że nie warto martwić się o prognozę PKB na 2017 rok. - Natomiast w tym roku PKB będzie niższe za sprawą statystycznych zmian dokonanych przez Główny Urząd Statystyczny. GUS dokonał rewizji 2015 roku, co niestety zmieniło punkt odniesienia na wyższy. Nie zmieniło to fundamentów gospodarki i inwestycje pojawią się, mimo że w obecnie ich brakuje. Słabość w wydatkowaniu środków publicznych na inwestycje widzimy w nieco lepszym poziomie deficytu – a raczej jego braku – w samorządach. Do tej pory nigdy nie zdarzyło się, aby zanotowały tak ogromną nadwyżkę. Deficyt w budżecie centralnym jest na bardzo niskim poziomie i odzwierciedla on zmniejszoną ilość wydawanych środków na inwestycje – ocenia Tomasz Kaczor.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • nicość 19.11.2016

    Gdzie Panie Tomaszu GDZIE się pytam ??? W Lidlu Biedronce czy Kauflandzie ??
    BANDA BANDA !!!!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.