17.12.2019/16:11

W 2020 r. handel mocno odczuje tegoroczne zmiany w przepisach

Zdaniem Waldemara Nowakowskiego, prezes Polskiej Izby Handlu w nowym roku, w nowej kadencji Sejmu z pewnością pojawi się wiele nowych pomysłów na usprawnianie gospodarki. - Mamy nadzieję, że będą one wprowadzane rozważnie i powoli, tak aby przedsiębiorcy mieli czas na dostosowanie się do przepisów. Dzisiaj możemy powiedzieć o już wprowadzonych zmianach, których skutki odczujemy w 2020 roku. Są to: rozszerzenie zakazu handlu w niedziele, wprowadzenie elektronicznego rejestru sprawców kradzieży oraz ustawy o marnowaniu żywności, która niestety nie jest przejrzysta i wymaga licznych poprawek – wylicza szef PIH.

Waldemar Nowakowski podkreśla, że z uwagą obserwujemy także sytuację związaną z podatkiem handlowym i kolejnym jego odroczeniem. - Jest to zrozumiałe od strony prawnej z uwagi na brak decyzji Sądu Unii Europejskiej. Jednak nie jest oczekiwaną sytuacją przez środowisko handlu niezależnego, które liczy na zapowiadany efekt wyrównania szans przez wspomniany podatek – sygnalizuje prezes Izby.

Jego zdaniem, ważną i niepokojącą sytuacją jest także zmiana w ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która polega na wprowadzeniu rozwiązania, iż osoba, która przejmuje przedsiębiorstwo po zmarłym (po zakończeniu zarządu sukcesyjnego),ma obowiązek sporządzić spis z natury. W spisie z natury mają znaleźć się także środki trwałe (nieruchomości, maszyny, samochody, itd.). Całość należy opodatkować VAT. Nie ma znaczenia, czy spadkobierca kontynuuje działalność zmarłego przedsiębiorcy. Efektywnie oznacza to wprowadzenie opodatkowania od dziedziczenia firmy w wysokości do 23 proc.

- Warto zauważyć, że przed zmianami w ustawie o VAT wynikających z wprowadzenia ustawy o zarządzie sukcesyjnym nie było tego problemu. Trzeba też podkreślić, iż w ślad za tym rozwiązaniem wydana już została stosowna interpretacja Ministerstwa Finansów. Z tego względu warto, aby przedsiębiorcy planujący sukcesję wzięli pod uwagę związane z tym koszty oraz obecny stan prawny – argumentuje Waldemar Nowakowski.

- Polska Izba Handlu będzie bez wątpienia prowadzić rozmowy w tej sprawie z przedstawicielami władz. Więcej na ten temat tutaj. Rok 2020 upływać będzie bez wątpienia w atmosferze dyskusji i konsultacji dotyczących wdrażania dyrektyw związanych z gospodarką odpadami i według wszelkiego prawdopodobieństwa systemu kaucyjnego – podsumowuje szef Polskiej Izby Handlu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.