05.02.2019/14:19

W 90 proc. paragonów wykryto truciznę. Czy polscy kasjerzy i konsumenci powinni się bać?

Hiszpańscy badacze z uniwersytetu w Granadzie zbadali paragony ze 112 tys. paragonów fiskalnych z trzech krajów i aż w 90 proc. wykryli obecność bisfenolu A – alarmuje Wirtualna Polska.

Bisfenole to organiczne związki chemiczne, powszechnie stosowane w produkcji tworzyw sztucznych. Wydłużony kontakt z nimi może powodować negatywne skutki m.in. dla układu nerwowego, gospodarki hormonalnej, dróg oddechowych czy oczu. Najbardziej narażone są dziewczyny i młode kobiety, szczególnie ciężarne, ponieważ bisfenol ma budowę zbliżona do żeńskich hormonów – ostrzega Wirtualna Polska.

Bisfenol może przenikać przez skórę, dlatego mocno narażone mogą być kasjerki w supermarketach. Przestrzega przed tym w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Tadeusz Szmańko z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Naukowiec zachęca nawet kasjerki, by pracowały w rękawiczkach. Zapewnia jednak, że w przypadku klientów kontakt z paragonami jest zbyt krótki, by był niebezpieczny.

Wirtualna Polska zapytała najpopularniejsze sieci w Polsce – były wśród nich Biedronka, Lidl, Auchan, Carrefour, Kaufland, Tesco i Żabka – czy kontrolują skład chemiczny wykorzystywanych w ich sklepach paragonów. Odpowiedziały tylko Lidl i Żabka.

Niemiecki dyskonter zapewnił, że jego paragony są bezpieczne, a papier stosowany w rolkach jest co najmniej raz w roku badany w certyfikowanych laboratoriach. Żabka zapewniła, że papier przeznaczony do drukowania paragonów spełnia obowiązujące w Polsce normy, ale postanowiła zadać dodatkowe pytania w tej kwestii swojemu dostawcy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.