16.12.2020/13:49

Blokada magazynu Amazon Polska. Jest ostre stanowisko firmy [AKTUALIZACJA]

W centrum dystrybucyjnym Amazon WRO1 pod Wrocławiem od godzin porannych we wtorek trwała akcja protestacyjna, pod hasłem "Make Amazon Pay". Członkowie i sympatycy tej międzynarodowej organizacji blokowali drogi wyjazdowe dla ciężarówek, uniemożliwiając dowóz towarów. Według uczestników protestu, "Amazon zastanawia się czy rozpocząć negocjacje płacowe ze związkami". Biuro prasowe firmy ostro reaguje na tezy prezentowane przez "źle poinformowane lub interesowne grupy".

Akcja protestacyjna rozpoczęła się ok. godz. 7:00 rano i potrwał do 10:00. Protest przybrał bardzo dolegliwą dla Amazona formę. Jego uczestnicy – członkowie i sympatycy stowarzyszenia "Make Amazon Pay" – zablokowali pasy przy wjeździe do magazynu, co uniemożliwiało dowóz towarów i sparaliżowało pracę centrum. Według szacunków związkowców z Inicjatywy Pracowniczej Amazon, protestujący zablokowali wjazd na teren zakładu ok. 80 TIR-ów.

Protesty odbywały się pod ogólnoświatowym hasłem "Make Amazon Pay". Strajkujący nosili m.in. bannery z hasłami "Dyskryminacja pracowników Amazona w Polsce" czy "2000 dla każdego". Z relacji pracowników w mediach społecznościowych wynikało, że zarząd firmy rozważał podjęcie negocjacji:

Blokada pasów przy wjeździe do magazynu Amazon pod Wrocławiem, już druga godzina. Przyjechała policja, na razie na boku w gotowości. Amazon zastanawia się czy rozpocząć negocjacje płacowe ze związkami. Blokada przyniosła skutek! Walka trwa!

 

W czasie trwania blokady pracownicy firmy i związkowcy z OZZ Inicjatywa Pracownicza przebywali na terenie magazynu, nie przyłączając się do protestu. Związkowcy czekali na spotkanie z kierownictwem centrum dystrybucyjnego – do odbycia takiego spotkania wzywała zarząd obiektu policja, obecna w miejscu blokady – jak jednak poinformowała portal wiadomoscihandlowe.pl Maria Malinowska z Inicjatywy Pracowniczej, do tego spotkania ostatecznie nie doszło.

Przypomnijmy, że 1 grudnia Amazon ogłosił propozycję bonusów dla pracowników. Zaproponowana kwota bonusu grudniowego dla pracowników zatrudnionych na pełny etat wyniosła 600 zł brutto (135 euro), ok. 470 zł netto. Jak podkreślają związkowcy z OZZ Inicjatywa Pracownicza, w tym samym czasie pracownicy Amazona z Niemiec, Hiszpanii, Włoch czy Francji otrzymają 300 euro, ze Stanów Zjednoczonych 300 dolarów, a z Wielkiej Brytanii 300 funtów.

Związki działające w polskim Amazon, OZZ Inicjatywa Pracownicza i NSZZ Solidarność, mają 30 dni na zajęcie stanowiska względem propozycji spółki. Sondaże przeprowadzone wśród pracowników po ogłoszeniu propozycji zarządu wskazywały, że znaczna część załogi jest niezadowolona z podwyżek i gotowa do protestów.

 

Biuro prasowe Amazon przysłało do redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl oficjalne stanowisko firmy w kwestiach opisanych powyżej:

To seria wprowadzających w błąd sformułowań źle poinformowanych lub interesownych grup, które wykorzystują profil Amazon do popularyzacji swoich własnych celów. Amazon wspiera swoich pracowników, klientów i społeczności, zapewnia bezpieczne warunki pracy, konkurencyjne wynagrodzenie i atrakcyjny pakiet świadczeń.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

 • wawa_marek 18.12.2020

  W tym czasie kierowcy czekając przed bramą zapewne życzyli strajkującym Wesołych Świąt, a właściciele firm transportowych obdzwaniali spedycje, że nie podstawią aut na czas. O karach za spóźnienia nie wspominając, bo co to kogo obchodzi że strajk.

 • Chaplin 17.12.2020

  Amazon nigdzie nie palci podatków, zabija roznorodnosc i niszczy mniejsze firmy, pracownicy to nowożytni niewolnicy z wyśrubowanymi normami a głupi ludzie dalej tam kupują bo maja 3 zl. taniej.

 • Chaplin 17.12.2020

  Amazon nigdzie nie palci podatków, zabija roznorodnosc i niszczy mniejsze firmy, pracownicy to nowożytni niewolnicy z wyśrubowanymi normami a głupi ludzie dalej tam kupują bo maja 3 zl. taniej.

 • :( 17.12.2020

  Wstyd, że taki Amazon może robić co chce. Ludzie, nie kupujcie tam

 • Miłosz 17.12.2020

  A kto za to wszystko odpowiada? Patologia Obywatelska - rządzili latami ale nic dla polskiej gospodarki nie zrobili.

 • Rafi 17.12.2020

  "Amazon wspiera pracowników" - uśmiałem się jak norka. He he

 • Nikuś 16.12.2020

  A kto za to wszystko odpowiada - PIS .

 • Bow Sack 16.12.2020

  Jezus Maria, komunizm!

 • Don Dżon 16.12.2020

  Czyli jak w innych krajach pracownicy Amazon zarabiają powiedzmy 2000 euro to polski pracownik też powinien zarabiać 2000 euro ? Kiedyś byłem pomocnikiem na budowie i zarabiałem 10 złoty na godzinę (moja pierwsza praca jaką podjąłem) no i po 3 miesiącach może wielu zaskoczę ale nie zrobiłem strajku tylko zmieniłem pracę. Pozdrawiam

 • Don Dżon 16.12.2020

  Czyli jak w innych krajach pracownicy Amazon zarabiają powiedzmy 2000 euro to polski pracownik też powinien zarabiać 2000 euro ? Kiedyś byłem pomocnikiem na budowie i zarabiałem 10 złoty na godzinę (moja pierwsza praca jaką podjąłem) no i po 3 miesiącach może wielu zaskoczę ale nie zrobiłem strajku tylko zmieniłem pracę. Pozdrawiam

 • Feliks 16.12.2020

  Brawo, krok w dobra strone - dopoki my, Polacy, nie zaczniemy sie upominac o godne traktowanie to bedziemy gnojeni przez zagraniczne korporacje

 • ja1 16.12.2020

  Agdzie jest Solidarnosc z p.Duda ????

 • Petro 16.12.2020

  Brawo Polacy, niech w końcu zagraniczne firmy zaczną Nas szanować. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest strajk. Teraz czekamy na pracowników Kauflandu, aby zaczęli strajkować. Powodzenia!

 • Artur 15.12.2020

  Zdelegalizować związki zawodowe... A komu nie pasują warunki pracy w Amazonie niech nie pracuje w Amazonie a nie po bandycku blokuje możliwość pracy innym...

 • FanMazgaja 15.12.2020

  Batustan w pełnej okazałości. Kraj w którym nic nie działa jak powinno. Chore

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także