14.11.2019/19:37

W Bałtyku znaleziono blisko tysiąc butelek koniaku starszego niż niepodległa Polska

Na dnie Bałtyku znaleziono wrak statku, w którym zachowało się 900 butelek koniaku, który ma co najmniej 102 lata.

Potencjalny skarb smakosza starych trunków znaleźli naukowcy ze szwedzko-islandzkiego zespołu Ocean X. Posługując się dronami podwodnymi, na 75 metrach głębokości odkryli wrak statku, który przewoził butelki z alkoholem słynnych ówcześnie firm Benedictine i De Haartman & Co. Butelek pierwszej marki było ok. 600, drugiej ok. 300.

Alkohol transportował zmierzający do Rosji szwedzki parowiec Kyros, zatopiony – prawdopodobnie omyłkowo – przez niemiecką łódź podwodną Kyros. Był rok 1917, apogeum I Wojny Światowej. Wrak został odkryty w 1999 r. przez badaczy z Ocean X Team, którym dotarcie do znaleziska zajęło 20 lat.

Są szanse, że alkohol zachował się w dobrym stanie, dzięki niskim temperaturom, panującym na dużych głębokościach w Morzu Bałtyckim. Jeśli badania to potwierdzą, trunki prawdopodobnie trafią na aukcję.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

2 komentarze

 • PiotrP. 15.11.2019

  Czy macie info kto będzie robił ewentualną licytację?
  Chociaż kto to znalazł?
  Napiłbym się tego. Serio pytam.
  Dziękuję za info.

 • igi 15.11.2019

  Parowiec Kyros został zatopiony przez łódź podwodną o nazwie też Kyros - tekst do poprawki. No chyba, że tak rzeczywiście było...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.