22.07.2020/08:52

W czerwcu rosły ceny skupu płodów rolnych. Może być drożej w sklepach, szczególnie mięsnych

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w czerwcu 2020 r. w stosunku do maja o 2,0 proc., natomiast w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego spadły o 3,7 proc.

W czerwcu 2020 r. w porównaniu z majem br. wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych. Niższe były ceny pszenicy, jęczmienia, owsa, ziemniaków i mleka krowiego. W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, w czerwcu 2020 r. ceny większości produktów rolnych były wciąż niższe. Wzrosły natomiast ceny pszenicy, kukurydzy i żywca wołowego.

Ceny skupu płodów rolnych czerwiec 2020, (GUS)

Wzrosły m.in. ceny żywca wołowego – 6,27 zł/kg – zarówno w skali miesiąca o 0,7 proc., jak i w skali roku, o 3,5 proc. Ceny żywca wieprzowego ukształtowały się na poziomie 5,57 zł/kg i były wyższe w porównaniu z majem br. o 4,8 proc., natomiast w porównaniu do czerwca 2019 r. spadły o 3,6 proc. Ceny drobiu rzeźnego (3,47 zł/kg) w skali miesiąca wzrosły o 4,8 proc., a w skali roku spadły o 11,1 proc.

Spadły natomiast nieznacznie ceny mleka, zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca – o -0,2 proc. – jak i w porównaniu z czerwcem 2019 r. – o -1,1 proc.

Jak podkreślają analitycy, ceny skupu podstawowych płodów rolnych wciąż są niższe niż przed rokiem o 3,7 proc. Jeśli jednak obserwowany w czerwcu trend wzrostowy potrwa dłużej, wzrost cen skupu może się przełożyć na wzrost cen detalicznych w sklepach spożywczych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.