18.06.2018/14:12

W czwartek w Sejmie debata o skutkach zakazu handlu w niedziele

W czwartek 21 czerwca w Sejmie odbędzie się debata o skutkach zakazu handlu w niedziele. Spotkanie organizowane jest przez klub poselski Nowoczesna.

Dyskusja ma dotyczyć "konsekwencji dla gospodarki, przedsiębiorstw i konsumentów po pierwszym kwartale obowiązywania ustawy". Spotkanie potrwa od godziny 13.00 do 16.00, a uczestniczyć będą w nim m.in.: posłanka Paulina Hennig-Kloska, poseł Jerzy Meysztowicz i członek zarządu krajowego Nowoczesnej Mateusz Sabat.

Przypomnijmy, że na jesieni 2017 r. do Sejmu wpłynął poselski ustawy o ograniczeniu wykonywania pracy w placówkach handlowych, przygotowany przez Nowoczesną. Projekt w październiku ub.r. został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, jednak od tamtej pory tkwi w sejmowej "zamrażarce".

W marcu br. stanowisko do projektu ustawy przesłał rząd. W piśmie znalazło się stwierdzenie, że Rada Ministrów negatywnie ocenia przedłożony projekt.

Projekt przygotowany przez Nowoczesną był bezpośrednią odpowiedzią na postulaty organizacji z branży handlowej z lipca 2017 r. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Izba Handlu, Forum Polskiego Handlu, Polska Rada Centrów Handlowych, a także Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców HoReCa zaproponowały wtedy aby zamiast zakazu handlu w formie proponowanej przez NSZZ Solidarność "zagwarantować pracownikom handlu obligatoryjnie dwie wolne niedziele w miesiącu" poprzez nowelizację kodeksu pracy.

Dokładnie taki zapis zawarty został w projekcie ustawy autorstwa Nowoczesnej. - Niniejsza propozycja pozwala osiągnąć cel zakładany przez autorów projektu obywatelskiego oraz poprawek (tj. zagwarantowanie osobom zatrudnionym w handlu przynajmniej dwóch wolnych niedziel w ciągu miesiąca, co zgodnie z postulatami strony społecznej miałoby pozytywny wpływ na ich życie prywatne i rodzinne), nie wywołując jednak jego negatywnych skutków - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

- W przeciwieństwie do projektu obywatelskiego z poprawkami, niniejsza propozycja umożliwia placówkom handlowym prowadzenie działalności handlowej we wszystkie dni tygodnia przy jednoczesnym zobowiązaniu ich do zapewnienia pracownikom możliwości wypoczynku w przynajmniej dwie niedziele miesiąca (jest to możliwe z pomocą odpowiedniego planowania grafiku pracy poszczególnych pracowników) - tłumaczyli autorzy projektu ustawy.

Jak dodali, jeśli ustawa która wejdzie w życie bazować będzie na ich projekcie (jak wiemy, tak się nie stało), to nie wymusi ona zamknięcia lokali handlowych, a osoby, które z powodu preferencji osobistych godzą się na pracę w niedzielę, nadal będą mogły ją wykonywać. Posłowie Nowoczesnej wskazali, że ich projekt ustawy "nie jest też próbą paternalistycznej ingerencji państwa w prywatne decyzje konsumentów dotyczące preferowanego dnia zakupów – obywatele mający potrzebę zrobienia zakupów w niedziele wciąż będą mogli to zrobić". - Osiąga więc cele zakładane przez projekt obywatelski z poprawkami, ale bez jego negatywnych konsekwencji ubocznych - napisano.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • obywatel 19.06.2018

    Nie moja partia, ale pomysł trafiony w 100%. Tylko przy obecnej władzy uzależnionej od kościoła i ZZ, nie ma szans.

  • nowa 18.06.2018

    Czy w Nowoczesnej potrafią liczyć?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.