31.01.2022/16:15

W Holandii akcyza od piwa będzie liczona od zawartości alkoholu. Ma to przynieść korzyść dla przedsiębiorstw i konsumentów

Akcyza na piwo będzie liczona od zawartości czystego alkoholu, a nie jak do tej pory, od stopnia Plato – zdecydowała Holandia. W efkcie piwa o wysokiej zawartości alkoholu zapłacą proporcjonalnie wyższy podatek, a słabsze niższy. Taki przejrzysty system obowiązuje w przypadku wyrobów spirytusowych. Zmianę pozytywnie opiniował holenderski Urząd Celny, który stwierdził, że badanie zawartości alkoholu w piwie jest prostsze, niż analiza stopnia Plato. Nowe przepisy zaczną obowiązywać za dwa lata.

Nowelizacja holenderskiego prawa doprowadzi do ograniczenia spożycia piw o wysokiej zawartości alkoholu i niskiej jakości, a także zapewni dodatkowe dochody do budżetu państwa. Obecnie trwają kalkulacje dotyczące wpływów, ponieważ nie każdy rodzaj piwa ma znaną organom państwowym zawartość Plato i procent alkoholu.

– Holandia uznała, że harmonizacja i standaryzacja jest rozsądną drogą do udoskonalenia prawa z równoczesną korzyścią dla przedsiębiorstw i konsumentów. Podejście wpisuje się w trendy prawa europejskiego, które stara się eliminować oszustwa i nadużycia rynkowe. Odejście od powiązania stawki akcyzowej z zawartością ekstraktu, wyrażonego w stopniach Plato na rzecz jednolitego podejścia dla wszystkich wyrobów alkoholowych, gdzie akcyza naliczana jest w oparciu o zawartość alkoholu jest pożądanym społecznie i gospodarczo kierunkiem – tłumaczy dr Artur Bartoszewicz, ekspert Instytutu Jagiellońskiego i jeden z autorów raportu "Polska zalana piwem". 

I dodaje: – Należy podkreślić, że szkody spowodowane spożyciem piwa mają swoją przyczynę w ilości alkoholu w tym napoju. Dotychczasowe podejście eliminuje wyroby wysokiej jakości, gdyż radykalnie podwyższa ich końcową cenę dla konsumenta. Na takim rynku wygrywają koncerny, tracą zaś małe browary stawiające na wysoką jakość swoich wyrobów, produkowanych w oparciu o tradycyjne receptury z wysoką zawartością ekstraktu – tłumaczy dr Artur Bartoszewicz.

Temat zmiany systemu naliczania akcyzy na piwo jest aktualny również w Polsce. Jak podkreśla Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, przedstawiciele polskiego rządu i parlamentu zaczęli dostrzegać, że przemysł browarniczy ma preferencyjne warunki podatkowe, przez co na półkach sklepowych znajduje się wiele tanich i słabych jakościowo piw, o bardzo wysokiej zawartości alkoholu – sięgającej nawet 10 proc. Wszystko wynika z tego, że woltaż piwa nie przekłada się na wysokość płaconej akcyzy.

– Wyroby alkoholowe według ustawy, która obowiązuje w tym kształcie od 2001 roku, są opodatkowane nierówno co do ilości alkoholu zawartego w napojach różnego typu. Tu uprzywilejowane jest piwo, dlatego że np. cydr - niskoprocentowy napój alkoholowy - jest obłożony taką akcyzą jak napoje spirytusowe – mówił na Forum w Karpaczu Henryk Kowalczyk, ówczesny przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Jak podkreśla Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, mimo wielu zapowiedzi reformy systemu naliczania akcyzy na alkohol przez koalicję rządzącą, żadne prace legislacyjne nie zostały zainicjowane. Polacy pozostają jednymi z liderów spożycia piwa w Europie. Piwo jest również jedynym alkoholem w Polsce, który może się reklamować w telewizji.

Według ZP PPS należy również pamiętać, że przemysł browarniczy, mimo dominującego udziału w krajowym rynku alkoholowym (53,5 proc. krajowego spożycia – w przeliczeniu na czysty alkohol), odpowiada wyłącznie za 26 proc. wpływów z akcyzy na alkohol – na kwotę ok. 3,52 mld zł. Wyroby spirytusowe (38,5 proc. spożycia) generują natomiast 70 proc. wpływów na kwotę ok. 9,42 mld zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także