06.09.2020/19:52

W Niemczech zbliża się fala upadłości w handlu. Sytuacji nie poprawiło obniżenie VAT-u

Wzrostu obrotów w handlu detalicznym w Niemczech nie spowodowało obniżenie podatku VAT w lipcu br. Sprzedaż internetowa kwitnie, a branża odzieżowa przeżywa trudności - pisze gazeta.pl cytując Deutsche Welle.

Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał, że niemiecki handel detaliczny zarobił w lipcu o 0,3 proc. mniej niż w czerwcu. Niemieccy ekonomiści spodziewali się wzrostu obrotów w handlu rzędu 0,5 proc., tymczasem realny spadek zysków handlowców był jeszcze wyższy i wyniósł 0,9 proc.

VAT obniżono w Niemczech na pół roku od 1 czerwca br. w ramach rządowego planu pomocowego. Stawkę 19 proc. zmniejszono do 16 proc., z myślą ożywienia popytu na rynku wewnętrznym. Statystyki wskazują, że plan się nie powiódł, ale ekonomista DZ Banku Michael Holstein mówi, że jest jeszcze za wcześnie, żeby uznać obniżenie VAT-u za posunięcie nieskuteczne.

Niemiecki Związek Handlu Detalicznego (HDE) jest za przedłużeniem okresu, w którym obowiązywać będzie obniżenie VAT-u. Związek przewiduje, że podczas nowej fali zachorowań nastąpi ponowne zamknięcie sklepów. - Rząd musi więc złagodzić przeszkody utrudniające otrzymanie pomocy pomostowej. W przeciwnym razie wiele placówek handlowych w centrach miast może zostać zmuszona do ogłoszenia upadłości – ostrzega prezes HDE Stefan Genth.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także