25.03.2020/12:53

W Polsce powstają ośrodki kwarantanny dla pracowników z Ukrainy

Ośrodki kwarantanny są przede wszystkim potrzebne pracownikom, którzy czasowo wyjechali na Ukrainę jeszcze przed zamknięciem granic Polski i próbują teraz wrócić do pracy. Rozwiązanie to stało się konieczne wraz z wprowadzeniem w Polsce kwarantanny, spowodowanej pandemią koronawirusa i zamknięciem granicy ukraińsko-polskiej. Wiele branż już cierpi z powodu niedoboru pracowników.

Międzynarodowa firma outsourcingu Gremi Personal uruchomiła dla swoich ukraińskich pracowników dwa ośrodki kwarantanny w Gdańsku i Łodzi. – Ośrodki kwarantanny są potrzebne przede wszystkim naszym pracownikom, którzy tymczasowo wyjechali na Ukrainę jeszcze przed zamknięciem granicy, a teraz próbują wrócić do pracy. Ośrodki są również potrzebne obywatelom Ukrainy, którzy mają pozwolenie na pracę w Polsce, ale po prostu nie wiedzą, jak wjechać, ponieważ nie rozumieją, gdzie będą odbywać kwarantannę – wyjaśnia Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal.

Podkreśla on, że polski biznes obecnie pilnie potrzebuje siły roboczej z Ukrainy. Przemysł spożywczy, firmy produkcyjne, magazyny logistyczne, sklepy spożywcze, firmy rolnicze – wszystkie te sektory już zaczęły odczuwać niedobór pracowników.

W okresie kwarantanny, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych Rzeczypospolitej Polskiej, na terytorium Polski mogą wjechać obywatele polscy, cudzoziemcy posiadający kartę Polaka, cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały w Polsce oraz cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pracę w Polsce. Jednak warunkiem koniecznym wjazdu dla wszystkich wymienionych grup jest odbycie 14-dniowej kwarantanny.

Ogłoszona 18 marca 2020 roku przez polski rząd „tarcza antykryzysowa” do walki z natępstwami koronawirusa zawiera szereg rozwiązań na okres kwarantanny, dotyczące automatycznego przedłużania wiz, zezwoleń na pobyt i pracę dla cudzoziemców przebywających już na terenie Polski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.