26.09.2016/11:23

W Polsce rośnie sprzedaż i konsumpcja whisky

W pierwszym półroczu 2016 roku w ujęciu wolumenowym dziesięć z piętnastu największych rynków importujących whisky zanotowało wzrosty – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Scotch Whisky Association (SWA). Na liście top 20 największych importerów szkockiej whisky Polska zajęła czternaste miejsce. Ilościowo eksport whisky do naszego kraju wzrósł w tym czasie o 20 proc.

Eksport whisky w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2016 roku w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł na całym świecie o 3 proc. Najwięcej butelek szkockiej w minionym półroczu zakupiły Francja USA i Indie. Najwyższy 41 proc. wzrost zanotował rynek indyjski.

Na przestrzeni ostatnich czterech lat import whisky do Polski liczony w butelkach o pojemności 70 cl wzrósł o ponad 60 proc. i nie ma przesłanek, które świadczyłyby o tym, by w najbliższym czasie trend miał ulec zmianie.

- Pierwsza połowa 2016 roku charakteryzowała się poprawą wydajności eksportu szkockiej whisky na świecie w porównaniu do ostatnich kilku lat, co przyczyniło się do wzmocnienia globalnego popytu. Kolejny rok z rzędu polski rynek whisky odnotował wysokie wzrosty. W pierwszym półroczu import szkockiej do Polski, ze względu na wartość zakupu wyniósł 21,4 miliona funtów i tym samym zajęliśmy 18. miejsce wśród największych importerów – mówi Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti, firmy zajmującej się inwestowaniem w beczki whisky.

Coraz częściej polscy konsumenci wybierają whisky lepszej jakości oraz sięgają po krótkie, limitowane edycje. Mocne fundamenty rynku szczególnie sprzyjają zakupom inwestycyjnym dobrej jakości beczek z whisky, które będąc towarem deficytowym na szkockim rynku stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów – dodaje.

Nadal najdynamiczniej rozwijającą się kategorią jest whisky single malt. Eksport whisky single malt w ujęciu ilościowym wzrósł w pierwszym półroczu 2016 o ponad 6 proc., natomiast udział w rynku single malt pod względem wolumenu sprzedaży wynosi obecnie 25 proc. i w ciągu dekady zwiększył się ponad dwukrotnie. Długoterminowe prognozy wskazują na kolejne mocne wzrosty sprzedaży whisky single malt oraz stabilne kilkuprocentowe roczne wzrosty whisky typu blended.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.