11.06.2018/12:07

W przemyśle przetwórczym nastroje coraz bardziej pesymistyczne

Maj jest kolejnym miesiącem poprawy koniunktury w przemyśle przetwórczym. Jednak wielkość tej poprawy jest niewielka. Pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych maleje. Oczekiwania przedsiębiorstw na najbliższą przyszłość są pesymistyczne.

Z badań  Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym IRG IND zwiększył swoją wartość w ciągu miesiąca o 0,1 pkt., do poziomu 3,1 pkt. Jest niższy do wartości sprzed roku o 0,3 pkt. Spadek wartości wskaźnika odnotowały tylko firmy prywatne. Publiczne informują o wzroście jego wartości. Zmniejszyły się salda poziomu produkcji, ogólnego portfela zamówień i sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Wzrosło saldo eksportu i zatrudnienia. W tym badaniu pozytywne zmiany miały miejsce przede wszystkim w sektorze publicznym.

Przedsiębiorstwa prywatne odnotowały spadek  siły oddziaływania czynników sezonowych. Utrzymują się różnice w ocenach firm prywatnych i publicznych. Oczekiwania na nadchodzące miesiące są pesymistyczne, co jest nietypowe o tej porze roku. Pesymizm dotyczy zarówno najbliższej przyszłości przemysłu jak i kondycji całej gospodarki.

Zmiany koniunktury były zróżnicowane w poszczególnych wyróżnionych przekrojach. W przekroju według głównych grup produktowych poprawę koniunktury odnotowano w produkcji półproduktów i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Pogorszenie koniunktury miało miejsce w produkcji dóbr inwestycyjnych oraz trwałych dóbr konsumpcyjnych.

W przekroju według wielkości firm pogorszenia nie odnotowano tylko w firmach największych zatrudniających ponad 500 pracowników. Największy przyrost wartości wskaźnika koniunktury, o 13,3 pkt. miał miejsce właśnie w przedsiębiorstwach największych.

Z kolei największy spadek, o 11,1 pkt. w przedsiębiorstwach zatrudniających od 251 do 500 pracowników.

W przekroju regionalnym poprawę koniunktury odnotowano w regionach północno zachodnim, południowo zachodnim, wschodnim i województwie mazowieckim. Największa poprawa miała miejsce w województwie mazowieckim. Największe pogorszenie miało miejsce w regionie północnym.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.